2 marca w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci ''Żołnierzy Wyklętych'' przygotowana przez słuchaczy szkoły i nauczyciela języka polskiego Małgorzatę Wolską.

Młodzież swoim wystąpieniem przypomniała społeczności szkolnej o tym, że żołnierze drugiej konspiracji po zakończeniu II wojny światowej stanęli zbrojnie przeciwko potędze sowieckiego imperium w obronie rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina. Recytując wiersze o bohaterach, słuchacze podkreślili, że termin „Żołnierze Wyklęci” oznacza tysiące żołnierzy, którzy za swoją patriotyczną postawę i męstwo zapłacili najwyższą cenę - utratę życia. Przed śmiercią przesłuchiwani i torturowani, a po wojnie zapomniani i wykluczeni poza nawias historii.

Po wystąpieniu gimnazjalistów odbyła się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Żołnierze Wyklęci” w reżyserii Joanny Moro.

Małgorzata Wolska