6 grudnia, w ramach akcji Amnesty International, słuchacze Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku z pomocą nauczycielki języka polskiego Małgorzaty Wolskiej wzięli udział w Maratonie Pisania Listów.

Celem tej akcji było napisanie i wysłanie listów do władz we wskazanych przez organizację krajach, po to, by zwrócić ich uwagę na pogwałcenie praw człowieka.

Słuchacze II i III klasy Gimnazjum dla Dorosłych w Pasłęku napisali 50 listów. Działali w słusznej sprawie, mając poczucie, że ich głos jest ważny i decydujący, uwzględniany przy podejmowaniu kluczowych decyzji dotyczących koncepcji, według której Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw.

Słuchacze stanęli w obronie osób, które przeciwstawiały się łamaniu praw człowieka, a teraz same potrzebują wsparcia. Są to między innymi: Tadjadine Mahamat Babouri – który opublikował na Facebooku filmy krytykujące rząd Czadu i grozi mu dożywocie; Ni Yulan z Chin- eksmitowana i nękana za obronę praw lokatorów; Hanan Badr el-Din z Egiptu - której grożą zarzuty za poszukiwania zaginionego męża.

Młodzi autorzy listów mają nadzieję, ze bohaterowie i bohaterki Maratonu, w sprawie których pisali listy, odzyskają wolność

Małgorzata Wolska