W dniu 4 marca 2010 r. w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyła się narada Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, którą poprowadził Starosta Elbląski Sławomir Jezierski.

Przedmiotem spotkania była aktualna sytuacja hydrometeorologiczna na obszarze powiatu elbląskiego oraz długoterminowe prognozy pogody, które przedstawił inspektor ds. kryzysowych Starostwa Powiatowego Stanisław Sołowiej. Analiza bieżącej sytuacji wskazuje, że w chwili obecnej nie występuje zagrożenie powodziowe na terenie powiatu elbląskiego.

Dyrektor Żuławskiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych Bogdan Szymanowski przedstawił ocenę ewentualnego zagrożenia powodziowego przy nagłym spływie wód roztopowych do rzek i cieków wodnych pokrytych lodem i przy zamarzniętym gruncie oraz informację dotycząca stanu technicznego urządzeń melioracyjnych i osłony przeciwpowodziowej powiatu elbląskiego po powodzi w dniach 14-19 października 2009 r. Dyrektor Szymanowski omówił plany zadań inwestycyjnych na lata 2010-2015 dotyczące osłony przeciwpowodziowej Żuław. Do dyspozycji jest kwota ok. 154 mln zł, jednak w budżecie państwa na rok 2010 tylko w 40% zabezpieczono tzw. środki konserwacyjne niezbędne do bieżącego utrzymania urządzeń przeciwpowodziowych.

Burmistrzowie i wójtowie gmin powiatu złożyli informację dotyczącą stanu przygotowań jednostek samorządowych do zagrożenia powodziowego, w tym przygotowanie do prowadzenia ewakuacji.

Zastępca Komendanta Miejskiego Policji nadkom. Robert Muraszko,Zastępca Komendanta Miejskiego PSP mł. bryg. Ryszard Baran i przedstawiciele 16 PDZ mjr Tadeusz Chudaś oraz kpt. Krzysztof Lisiecki omówili współdziałanie podmiotów uczestniczących w prowadzeniu działań w sytuacji zagrożenia powodziowego.

Na zakończenie zaprezentowana została „myśl przewodnia ćwiczenia powiatowego”, które odbędzie się na obszarze powiatu elbląskiego w dniach 27-28 maja 2010 r.

W czasie dyskusji sołtys Nowego Batorowa Stanisław Turoń przedstawił obywatelski projekt dotyczący systemu zabezpieczeń przeciwpowodziowych obejmujący wyspę Nowakowską i miasto Elbląg, na który miałaby składać się budowa grobli i systemu wrót przeciwpowodziowych. Jednakże realizacja takiego projektu wymaga jeszcze wielu analiz naukowych i ekonomicznych, zaś skala inwestycji przekracza możliwości zainteresowanych gmin i powiatu.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Spotkanie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego