„Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości” – owe słowa Józefa Piłsudskiego przyświecały idei zorganizowania przez słuchaczy Zespołu Szkół Zawodowych w Pasłęku, pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego Małgorzaty Wolskiej, uroczystej akademii z okazji Narodowego Święta Niepodległości, obchodzonego w naszym kraju 11 listopada dla upamiętnienia odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku.

17 listopada w naszej szkole słuchacze w poczuciu radości i dumy z odzyskanej niepodległości świętowali jeden z najważniejszych dni w kalendarzu każdego Polaka. Podczas uroczystości przypomniane zostały lata niewoli ojczyzny, dzieje narodu polskiego w okresie zaborów, krwawo tłumione zrywy narodowowyzwoleńcze oraz wszystkie działania aż do dnia, w którym wzeszła jutrzenka wolności. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami oraz recytacjami wierszy. Słuchacze wielokrotnie akcentowali fakt, że 11 listopada został uświęcony krwią, męczeństwem i ofiarnością Polaków, którzy dziś są symbolem jedności narodowej i patriotyzmu. Apelowali do swoich kolegów, aby pamiętali, iż wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie jest czymś trwałym, tylko czymś danym, co trzeba pielęgnować.

Ponadto, przedstawiciele Samorządu Słuchaczy wraz z dyrektor Marią Kizyk oraz opiekunem SS Małgorzatą Wolską wzięli udział w obchodach 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W sali widowiskowo-kinowej w Pasłęckim Ośrodku Kultury młodzież miała przyjemność wysłuchać koncertu chóru Carmen Gregorianum pod batutą Jacka Matukiewicza, młodych wokalistów z POK i zespołu Perełki z PUTW.

Małgorzata Wolska