Dnia7 grudnia br. w Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu odbyła się prezentacja makiety pochylni Kanału Elbląskiego w Oleśnicy.
Makieta powstała dzięki partnerskiej współpracy beneficjentów projektu pn. „Zintegrowany system promocji turystycznej obszaru Kanału Elbląskiego” realizowanego w ramach Programu rozwoju turystyki w obszarze Kanału Elbląskiego i Pojezierza Iławskiego Regionalnego programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 , 2013.
Działania w projekcie obejmują m.in. wykonanie 3 makiet pochylni, które zostaną przekazane każdemu z partnerów projektu, czyli powiatom: elbląskiemu, iławskiemu i ostródzkiemu. Założeniem projektu jest otwarcie obszaru na turystykę poprzez modernizację i usprawnienie dostępności do atrakcji turystycznych. Planowane działania promocyjne pozwolą na lepsze wykorzystanie unikatowych walorów dziedzictwa kulturowego i krajobrazu obszaru Kanału Elbląskiego. Wpłyną także na rozwój turystyki na obszarach cennych przyrodniczo i krajobrazowo oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie.
Prezentowana makieta została wykonana przez wrocławska firmę „MCWSTUDIO”. Stworzenie jej zajęło ok. 6 miesięcy, a szacunkowy koszt wynosi ok. 120 tys złotych. Makieta pochylni w Oleśnicy będzie przekazana Starostwu Powiatowemu w Elblągu, natomiast dwie pozostałe makiety zostaną oddane Starostwom Powiatowym w Iławie i Ostródzie. Wymiary samej makiety wynoszą 3,5m/1,30/1,15; należy zaznaczyć, że wymiary makiety z relingami zabezpieczającymi są znacznie większe. Całe urządzenie waży ok. 300 kilogramów.
Makietę można prezentować w trojaki sposób: na sucho, na sucho pod kloszem i z wodą. Każdemu pokazowi towarzyszy odpowiednio dobrana ścieżka dźwiękowa. Statki poruszają się zawracają, wjeżdżają na wózki) dzięki systemowi magnesów. Uruchomienie pracy statków jest zdalnie sterowane przy pomocy pilota, mającego zasięg ok. 100 metrów.
Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Zdjęcie numer 1 w artykule: Makieta pochylni gotowa

Zdjęcie numer 2 w artykule: Makieta pochylni gotowa