11 listopada 2018 roku z okazji obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim reprezentowany przez podopiecznych grupy III wraz z wychowawcami, współpracując ze Stowarzyszeniem Historyczno-Poszukiwawczym Denar, brali udział w uroczystych obchodach tego jakże ważnego dla Polaków Święta.

Uroczystości odbywały się   w Elblągu na placu Jagiellończyka. Chcąc oddać cześć bohaterom Polski Niepodległej, prezentowaliśmy broń oraz mundury żołnierzy z różnych epok historycznych. Były to mundury m.in. powstańca wielkopolskiego, legionisty Piłsudskiego, błękitnej Armii Hallera mundury z 1936 roku oraz ubiór żołnierza Armii Krajowej.

Sekcja modelarska S.H.P. Denar przy współpracy z Biblioteką Elbląską przygotowała warsztaty modelarskie pt. "Lokomotywa" Juliana Tuwima. Czytelnia dla dzieci zorganizowała malowanie i wyposażenie owego pociągu według wiersza, natomiast grupa rekonstrukcyjna MOW Kamionek Wielki miała za zadanie wniesienie pociągu „Do niepodległości” na główny plac obchodów oraz asystowanie przy całej ceremonii uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Radosław Żyłowski