Z dniem 01 września 2009r. w Zespole Szkół w Pasłęku rozpoczęła się realizacja projektu pt.: "Dobrze przygotowana prezentacja to do sukcesu droga realna".
Projekt realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. Priorytet: IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach Działanie: 9.5. Oddolne inicjatywy edukacyjne na obszarach wiejskich.
Realizacja projektu ma na celu poszerzenie wiadomości i umiejętności z jęz. polskiego, rozwój zainteresowań humanistycznych, kształtowanie doznań estetycznych, przełamywanie psychicznej blokady przed prezentacja publiczną, zapamiętywanie tekstu, zwiększenie zdawalności na egzaminie ustnym, umiejętność radzenia sobie ze stresem.

W projekcie bierze udział 41 uczniów klas trzecich liceum ogólnokształcącego i 7 uczniów IV klasy Technikum Handlowego. W ramach realizacji projektu odbywają się zajęcia edukacyjne, w tym zaj. z języka polskiego, informatyki i psychoedukacyjne. Uczniowie otrzymali materiały biurowe oraz fachowe pozycje książkowe przygotowujące do egzaminu maturalnego z polskiego. Poprzez udział w zajęciach projektowych uczniowie przygotowują konspekty prezentacji ustnych z języka polskiego, ramowe plany wypowiedzi, planują dobór materiałów pomocniczych, w tym pomoce audiowizualne.

W celu poszerzenia horyzontów humanistycznych odbył się wykład otwarty pt. „Patriotyzm i założycielskie teksty polskości”, który poprowadził wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego profesor Kazimierz Nowosielski. Profesor przybliżył młodzieży zagadnienie patriotyzmu. W swym wystąpieniu wykładowca zaprezentował teksty, które odegrały kluczową rolę w kształtowaniu postawy Polaków. Wywód ukazywał rozwój postawy patriotycznej na przestrzeni wielu wieków. Profesor urzekł młodzież swą otwartością oraz sposobem przekazywania trudnych informacji.

Dnia 14.12.2009r. uczniowie wraz z opiekunami wzięli udział w spektaklu pt. „Nożyczki” w Teatrze Dramatycznym w Elblągu. Po przedstawieniu odbyło się spotkanie z aktorem - Marcinem Tomasikiem, odgrywającym rolę fryzjera Tonia, który opowiedział o pracy aktorskiej, przygotowaniach do spektaklu, próbach, sposobach uczenia się i zapamiętywania ról. W sposób niezwykle ciekawy mówił o wychowawczej roli teatru i sposobie wyrażania uczuć oraz nastrojów poprzez różne formy ekspresji. Na zakończenie spotkania dał również kilka cennych rad, jak można wykorzystać umiejętności aktorskie podczas prezentacji na ustnym egzaminie z języka polskiego, nie zapominając oczywiście o sile ekspresji podczas wypowiedzi. Wyjazd dostarczył mnóstwo atrakcji i przyjemności. W lutym 2010r. odbędzie się wyjazd do Opery Bałtyckiej w Gdańsku na spektakl Giacomo Pucciniego
Madame Butterfly .

Trudno mówić o efektywnej edukacji bez udziału rodziców. Dla nich odbyło się seminarium. W dniu 15.12.2009r. Tematem seminarium było „Moje dziecko przed maturą , jak wspierać w planowaniu kariery zawodowej?” Celem spotkania było przygotowanie rodziców do podjęcia roli osoby wspierającej dziecko w podejmowaniu decyzji.
Podczas spotkania psycholog, doradca zawodowy P. Anna Hinz przedstawiła rodzicom problematykę wyboru zawodu i dalszej drogi kształcenia. Wskazała rodzicom źródła informacji o zawodach, trendy na rynku pracy, kierunki zamawiane oraz unikatowe i popularne kierunki studiów.
Pedagog szkolny, Marzena Konupek przedstawiła wyniki ankiety nt. „Cele i dążenia uczniów klas maturalnych”.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dobrze przygotowana prezentacja to do sukcesu droga realna
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Dobrze przygotowana prezentacja to do sukcesu droga realna
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Dobrze przygotowana prezentacja to do sukcesu droga realna
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu: Dobrze przygotowana prezentacja to do sukcesu droga realna