W minioną sobotę mieszkańcy gminy Godkowo oraz przybyli goście świętowali dożynki. Miejscem imprezy było boisko w Godkowie, a cała uroczystość poprzedzona była Mszą Świętą w kościele w Skowronach.

W części oficjalnej starostowie dożynek – Beata i Dariusz Kalińscy przekazali wójtowi Andrzejowi Bondarukowi chleb – symbol urodzaju i dostatku. Wójt dziękował rolnikom za włożony trud w codzienną pracę, po czym wspólnie z przewodniczącym Rady Tomaszem Borkowskim, dzielił chleb z uczestnikami imprezy.

W uroczystościach udział wzięli m.in. posłowie na Sejm obecnej kadencji Elżbieta Gelert i Jacek Protas, wicewojewoda Sławomir Sadowski, radny Sejmiku Marcin Kazimierczuk, wicemarszałek województwa Miron Sycz, wicestarosta Ryszard Zając i radny powiatu elbląskiego Andrzej Sidor.

W części artystycznej na scenie pojawiły się zespoły: Coolturalni z Godkowa, Paka Władka z Jelonek i Melodie z Godkowa. Gwiazdą wieczoru był zespół FISHER, a cała impreza zakończyła się zabawą przy muzyce DJ PADRE.

W konkursie na wieniec dożynkowy wystartowało sześć miejscowości: Bielica, Dobry, Skowrony, Szymbory, Łępno, Burdajny. Przygotowywane tygodniami wieńce można było podziwiać i oceniać. Komisja konkursowa najwyżej oceniła wieniec z Dobrego, na drugim miejscu znalazł się wieniec Skowron, a na trzecim – wieniec z Bielicy.

W konkursie „Czym chata bogata” ocenie poddano przygotowane przez sołectwa stoiska:     I miejsce - zdobyło sołectwo Dobry, II - Łępno, III - Szymbory, IV - Grądki. Misterna praca sołectw startujących w konkursach została doceniona wysokimi nagrodami. Dziękujemy im za zaangażowanie i urozmaicenie dożynek.

W trakcie imprezy wyróżniono także rolników. Podziękowano za wieloletni trud pracy rolnika Heronimowi Połeć z Godkowa i Janowi Niskiemu z Dobrego. Natomiast za podjęcie pracy na roli uhonorowano Marka Maja z Osieka i Przemysława Banacha z Ząbrowca.

W międzyczasie można było skorzystać z przygotowanego poczęstunku, zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w fotobudce oraz spróbować swoich umiejętności strzeleckich pod okiem członków stowarzyszenia Sokół ze strzelnicy w Grądkach. Dla najmłodszych przygotowano atrakcję w postaci pompowanej zjeżdżalni i skoków na eurobungee oraz konkurs plastyczny z wiedzy o gospodarce odpadami i selektywnej zbiórki, w którym nagrody ufundował Związek Gmin Regionu Ostródzko-Iławskiego Czyste Środowisko. Były też przejażdżki na kucykach i możliwość zobaczenia kóz i alpaki. Tradycyjnie przeprowadzono też loterię z nagrodami dla płatników podatku rolnego, cieszącą się sporym zainteresowaniem.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowanie i przeprowadzenie imprezy.

Składamy serdeczne podziękowania sponsorom tegorocznych Dożynek, którymi byli: Admaczyk Stanisław Ząbrowiec, Agroma Olsztyn Grupa Sznajder Pasłęk, Bank Spółdzielczy w Sztumie, Borkowski Tomasz Miłosna, Braniewsko – Pasłęcki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Pasłęku, Broker Ubezpieczeniowy Robert Pańczuk Elbląg, Damson – Agro Sp. z o.o. Kwitajny Wielkie, ENOX Sp. z o.o. Olsztyn, Gminna Spółdzielnia „Sch” w Godkowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Godkowie, Greszczuk Waldemar Sopot, Jerzy Szulc Przedsiębiorstwo Transportowo - Sprzętowe Jurki , Koło Łowieckie JENOT Pasłęk, Kopalnia Piasku Robity Jarosław Grzanka Pasłęk , PHU HEOPS Henryk Orłowski Pasłęk, Piekarnia TRADYCJA Jacek Srebnik Radosław Srebnik Godkowo, Podągi Sp. z o.o. Podągi, Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Elblągu , Rejonowy Związek Spółek Wodnych Braniewo, SERY ICC Pasłęk, Sklep Spożywczo-Przemysłowy Emilia Łapka Podągi, Tuccy Kazimierz i Ewelina Bielica, Usługi Medyczne i Transportowe Dawid Osiecki Skowrony, Warmińsko – Mazurska Izba Rolnicza OT Elbląg, Wojewódzki Szpital Zespolony w Elblągu, Zajazd Bankietowo – Weselny Dolina Sadosiów Dobry, Zakład Przemysłu Drzewnego Piotr Żemojtel Godkowo, Związek Gmin Regionu Ostródzko – Iławskiego „Czyste Środowisko” Ostróda.

PATRONAT nad imprezą objął Starosta Elbląski.

Sponsorom jeszcze raz dziękujemy bardzo za okazane wsparcie, a wszystkim przybyłym za wspólnie spędzony czas.

Magdalena Stocka
Urząd Gminy w Godkowie