Dnia 24 kwietnia br. w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się zakończenie roku szkolnego IV klas wojskowych.

Pożegnanie kadetów miało uroczysty przebieg, zgodny z ceremoniałem wojskowym. Rozpoczęło się od odśpiewania hymnu narodowego. Następnie głos zabrał dyrektor ZSEiT Marian Matuszczak, który w bardzo ciepłych słowach podziękował za wspaniałą współpracę Burmistrzowi Pasłęka Wiesławowi Śniecikowskiemu, kończącemu już swoją działalność w samorządzie. Głos zabrali również zaproszeni goście: Wicestarosta Elbląski Ryszard Zając, Burmistrz Pasłęka Wiesław Śniecikowski, przedstawiciel Dowódcy 9 BBKPanc ppłk Radosław Głuchowski, przedstawiciel Wojskowego Centrum Rekrutacji w Elblągu kpt. Mirosław Kruba.

W dalszej kolejności kadeci klas wojskowych pokazali na filmach, czego nauczyli się podczas zajęć, zwłaszcza na obozach szkoleniowych w Braniewie. Nie zabrakło także momentów humorystycznych.

Ważną częścią uroczystości było wręczenie przez dyrektora ZSEiT i dowódcę batalionu logistycznego 9 Brygady 50 certyfikatów potwierdzających ukończenie szkolenia w klasach wojskowych. Certyfikat ułatwia studiowanie w akademii wojskowej lub w korpusie szeregowych i podoficerów. Wręczono także nagrody książkowe dla najlepszych kadetów. Po komendzie „Powstań-Baczność” wszyscy odśpiewali pieśń reprezentacyjną Wojska Polskiego. W ostatniej części programu goście mieli możliwość oddania strzałów laserowych na strzelnicy wirtualnej oraz strzelania śrutem ołowianym na polowej strzelnicy pneumatycznej.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego klas wojskowych to kolejna lekcja patriotyzmu dla zgromadzonych ósmoklasistów z pasłęckich szkół podstawowych, rodziców absolwentów i młodszych klas wojskowych uczestniczących w akademii.

Serdecznie dziękujemy kadetom kończącym szkołę i życzymy żołnierskiego szczęścia. Służcie wiernie naszej Ojczyźnie.

Czołem kadeci! Czołem szkoło!

Inf. B. Czechowski