Uczniowie Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym w roku szkolnym 2023/2024 zaangażowali się w projekt Centrum Edukacji Obywatelskiej „WspólNoty – notatki twórcze o kulturze okolicy”.

We wrześniu 2023 r. odwiedziła nas nasza Mentorka Pani Małgorzata Minchberg, której wystąpienie zainspirowało grupkę uczniów naszej szkoły do działania. Pojawiło się wiele pomysłów, toczyły się dyskusje. Inspiracją do działania była początkowo- dziura. Dziura rozumiana wielorako, bo zaczęło się od atrybutu Pani Małgorzaty Minchberg- deski z dziurką, przez którą można było spojrzeć, następnie zahaczono o prace remontowe drogi w Gronowie Górnym po luki- dziury historyczne, aż finalnie zakończyliśmy na dziurach- lukach, przetarciach i zatarciach w pamięci.

Etap konceptualny trwał długo, ale opłaciło się!

Dzięki udziałowi w projekcie mogliśmy wziąć udział w październiku w warsztatach animacji poklatkowej pod opieką Pani Karoliny Giedrys oraz pana Marcina Majkuta. Tu poznawaliśmy „lukę” w historii miasta Elbing versus Elbląg. Kontynuacją tychże warsztatów było grudniowe wyjście na wystawę „Oswoić miasto. Życie codzienne Elblążan w 1945-1949” organizowaną przez CSE Światowid w Elblągu.

W styczniu podczas spotkania online z naszą Mentorką mogliśmy pochwalić się gotowym pomysłem do działania- stworzeniem autorskich kolorowanek, które mają wzmacniać funkcje kognitywne u osób starszych i zapobiegać powstawaniu luk w pamięci.

Wreszcie w marcu, dokładnie 6.03.2024 r., stawiliśmy czoła lukom w pamięci, dzięki uprzejmości Pani Joanny Sudomierskiej – Pani Kierownik oraz koordynator ds. wolontariatu w Domu Pomocy Społecznej „Niezapominajka”. Grupa projektowa: Bohdan Holdych, Marta Milczanowska, Oliwia Tessar, Zuzanna Pacholska, Malwina Ciborowska, Eliza Wojtanowska, Aleksandra Malewicz oraz Julia Tomczak pod opieką nauczyciela bibliotekarza przygotowała zajęcia plastyczno- ceramiczne dla zamieszkujących „Niezapominajkę” Seniorów.

Pani Joanna Sudomierska przeprowadziła krótką prelekcję o chorobach neurodegeneracyjnych typowych dla osób w starszym wieku, opowiedziała o trudnościach z jakimi chorzy muszą się mierzyć, ale także o ich pasjach i hobby.

Grupa projektowa przeprowadziła zajęcia z seniorami bezproblemowo. Wspólne lepienie w glinie, a także kolorowanie kolorowanek stało się przyczynkiem do rozmów międzypokoleniowych, poznawania siebie, kształtowania i rozwiania miękkich umiejętności społecznych- otwartości i wrażliwości na innych ludzi, także z chorobami czy problemami. Po raz kolejny przekonaliśmy się, że sztuka jest ponad wszystko- ponad wiek, chorobę, czy umiejętności- liczy się proces twórczy, wspólne przebywanie w twórczości. Oprócz pięknych rzeźbek, kolorowanek oraz ujawnionych talentów plastycznych zwieńczeniem tego spotkania były uśmiechy mieszkańców DPS, a także młodzieży. Na pewni nie zapomnimy o DPS „Niezapominajce” i z chęcią tam wrócimy.

Planujemy również mini-wystawę, po wypaleniu rzeźbek, w miesiącach maj-czerwiec.