27 lutego 2024 r. uczniowie klasy 2c i 3a o nachyleniu przyrodniczo-medycznym odwiedzili w Gdańsku wystawę ludzkich ciał „Body Worlds”. Ekspozycja prezentuje kompletną anatomię ludzkiego organizmu i pokazuje odwiedzającym wszystkie jego układy. Wystawę tworzą ciała i różne ich fragmenty, wypreparowane za pomocą fachowej metody plastynacji. Polega ona na usunięciu z tkanek organizmu wody oraz tłuszczów, a następnie – nasyceniu ich odpowiednimi polimerami już na poziomie komórkowym. Dzięki temu tkanka nie ulega rozkładowi oraz zachowuje swój kształt i kolor. Wystawa dla uczniów stanowiła żywą lekcję biologii i była niepowtarzalną okazją do zestawienia swojej wiedzy „podręcznikowej” z rzeczywistym obrazem ludzkich narządów i tkanek. Szczególnie ciekawym aspektem ekspozycji było zestawienie zdrowych organów z organami zmienionymi chorobowo np. aorta z tętniakiem, pierś zaatakowana przez nowotwór, mózg z chorobą Alzheimera czy płuca palacza. Zwiedzający niewątpliwie inspirowani są do zastanowienia się nad wpływem stylu życia, diety, braku aktywności fizycznej czy używek na kondycję i zdrowie organizmu. Trzeba przyznać, że wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem wystawy i wychodziliśmy z niej pełni refleksji nad destrukcyjnym wpływem wielu czynników, których działaniu często lekkomyślnie się poddajemy. Z szacunku do osób, których ciała mogliśmy oglądać nie publikujemy zdjęć ciał i organów, pozostawimy je sobie do celów prywatnych. A osoby, które fascynuje ludzki organizm informujemy, że wystawę można zwiedzać już tylko do 11 marca.

Info. ZS Pasłęk