W dniu 24 listopada br. podczas Sesji Rady Powiatu w Elblągu miało miejsce uroczyste wręczenie odznak honorowych „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznanych przez Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. dr hab. Piotra Glińskiego dla trzech mieszkańców powiatu elbląskiego: Justyny Wirkus z gminy Elbląg, Magdaleny Przybysz-Pietrzak z gminy Godkowo oraz dla Jerzego Subocz z gminy Gronowo Elbląskie. Kultura jest dobrem, na którym opiera się życie duchowe narodu, a obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie i rozwijanie własnego dziedzictwa kulturowego, by funkcjonując w dzisiejszym globalnym świecie mieć świadomość i pewność swych korzeni. Wszystkim odznaczonym bardzo dziękujemy za zaangażowanie w pracę na rzecz krzewienia kultury wśród społeczności naszego powiatu.

Sylwetki osób odznaczonych:

1) Magdalena Przybysz-Pietrzak

Pani Magdalena Przybysz-Pietrzak –to mieszkanka Gminy Godkowo. Jest dyrektorem Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Godkowie, pomysłodawcą i organizatorem cyklicznej już imprezy plenerowej Palinocka, na której prezentowane jest rękodzieło, prowadzone są warsztaty dawnego rzemiosła dla mieszkańców z regionu i okolic. Utworzyła zespół Coolturalni. Organizuje konkursy plastyczne, spotkania okolicznościowe, współpracuje z wieloma instytucjami. Organizuje Plenery Fotograficzne, zainicjowała powstanie Grupy Nieformalnej Sokół z Grądek oraz utworzenie Strzelnicy Sportowo Rekreacyjnej w Grądkach.Pani Magdalena organizuje zbiórki WOŚP, angażuje się w pomoc potrzebującym, wspiera wszelkie akcje charytatywne i pomocowe. Uczestniczy w imprezach i warsztatach charytatywnych. Jej szeroka działalność i zaangażowanie mają na celu promocję regionu, a w szczególności aktywizację mieszkańców.

2) Justyna Wirkus

Pani Justyna Wirkus, mieszkanka wsi Myślęcin, prezes i współzałożycielka Stowarzyszenia „Nasz Myślęcin”. Propaguje działania na rzecz realizowania inicjatyw społecznych. Inicjuje działania poświęcone ochronie dziedzictwa kulturowego i historycznego, promuje ideę wolontariatu, zachęca do współpracy, integruje mieszkańców, organizuje spotkania wigilijne, warsztaty świąteczne, podtrzymuje tradycję kolędowania we wsi. Wspólnie z Radą Sołecką Sołectwa Myślęcin przyczyniła się do rozbudowy świetlicy wiejskiej i lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wielokrotnie zdobywała środki finansowe i materialne na działalność statutową Stowarzyszenia „Nasz Myślęcin”.  Jest pomysłodawczynią takich przedsięwzięć jak: turniej gier planszowych, zawody wędkarskie, czytanie na polanie, spotkania kulturalno-oświatowe, festyny sportowe, gry terenowe.

3) Jerzy Subocz

Pan Jerzy Subocz jest mieszkańcem Gronowa Elbląskiego. Z wielką pasją i zaangażowaniem podejmuje działania w dziedzinie kultury, których adresatem są seniorzy, młodzież czy rodziny z dziećmi. Większość czasu wolnego poświęca pracy społecznej. Jego inicjatywy aktywizują lokalną społeczność wokół wspólnych, twórczych działań. Na przestrzeni lat był inicjatorem bądź współorganizatorem wielu przedsięwzięć m.in.: Biegu Niepodległości. Współpracuje z wieloma instytucjami na terenie gminy Gronowo Elbląskie. Jego zaangażowanie w działalność na rzecz szerzenia kultury i tradycji rodzinnej miejscowości w znaczny sposób przyczynia się do promowania gminy Gronowo Elbląskie na terenie powiatu i województwa.