W styczniu 2023 r. Starosta Elbląski już po raz trzynasty ogłosił konkurs „Wieś z inicjatywą”. Celem konkursu było wyłonienie najbardziej aktywnych wsi, które w 2022 r. dzięki społecznej pracy mieszkańców wiele zmieniły w swoich miejscowościach.

Łącznie od 2011 r. tj., od chwili ogłoszenia konkursu „Wieś z inicjatywą” do rywalizacji stanęło 62 miejscowości z terenu powiatu elbląskiego. Niektóre wsie rywalizowały prawie każdego roku, zgłaszając swoje inicjatywy, co spowodowało, że komisja konkursowa przeprowadziła łącznie 145 wizytacji wsi zgłoszonych do konkursu.

Do konkursu w roku bieżącym przystąpiło 10 miejscowości zgłoszonych przez sołtysów lub/i organizacje pozarządowe działające w ich obszarze. Z gminy Młynary do konkursu zgłoszono wsie Karszewo, Sąpy i Kwietnik; z gminy Elbląg: Tropy Elbląskie i Bielnik Pierwszy; z gminy Milejewo: Piastowo i Zalesie; z gminy Gronowo Elbląskie: Jegłownik; z gminy Pasłęk: Aniołowo i Kwitajny.

Komisja konkursowa dokonała wizytacji terenowych w zgłoszonych miejscowościach i wytypowała wsie, których inicjatywy miały szczególne znaczenie dla lokalnej społeczności i w dużej mierze przyczyniły się do zmiany wizerunku wsi, pobudzenia aktywności, gotowości do realizacji kolejnych pomysłów oraz troski o dobro wspólne.

Dostrzegając inicjatywy społeczne podjęte w 2022 r. przez zgłoszone miejscowości, komisja konkursowa postanowiła nagrodzić wszystkich uczestników.

Przyznano tytuł Wsi z Inicjatywą Powiatu Elbląskiego i nagrodę w wysokości 5 tys. zł , dwie nagrody w wysokości po 3 tys. zł ex aequo, dwa wyróżnienia specjalne w wysokości po 1,5 tys. zł oraz pięć wyróżnień w wysokości po 1 tys. zł każde.

Nagrody otrzymały:

1. Tytuł Wsi z Inicjatywą Powiatu Elbląskiego 2023 – wieś Bielnik Pierwszy, gm. Elbląg;
  2. III miejsce ex aequo - wieś Piastowo, gm. Milejewo;
  3. III miejsce ex aequo - wieś Tropy Elbląskie, gm. Elbląg.

Wyróżnienia specjalne za wieloletnią działalność na rzecz lokalnych społeczności oraz wsparcie i zaangażowanie w pomoc innym miejscowościom wiejskim z terenu powiatu elbląskiego otrzymały wsie Aniołowo (gm. Pasłęk) i Zalesie (gm. Milejewo).

Wyróżnienia w konkursie otrzymały także wsie: Kwietnik, Karszewo i Sąpy gm. Młynary, wieś Kwitajny gm. Pasłęk oraz wieś Jegłownik gm. Gronowo Elbląskie.

Podczas Sesji Rady Powiatu w Elblągu w dniu 29 czerwca 2023 r., nagrodzone miejscowości otrzymały serdeczne gratulacje i podziękowania za pracę społeczną wykonaną na rzecz swoich małych ojczyzn. Do życzeń składanych przez Starostę Elbląskiego Macieja Romanowskiego, Przewodniczącą Rady Powiatu w Elblągu Genowefę Kwoczek, Wicestarostę Elbląskiego Ryszarda Zająca, Radnych Rady Powiatu w Elblągu Dariusza Bartona i Roberta Bielińskiego dołączyli się także obecni na spotkaniu: Wójt gminy Elbląg Zygmunt Tucholski, Burmistrz Miasta i Gminy Młynary Renata Bednarczyk, Z-ca Burmistrza Pasłęka Marek Sarnowski i Sekretarz gminy Gronowo Elbląskie Jadwiga Pliszka.

Wszystkim miejscowościom uczestniczącym w konkursie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów oraz pomysłów na realizację kolejnych projektów.

Zapraszamy wsie powiatu elbląskiego do udziału w kolejnej edycji konkursu w 2024 r. Bycie aktywnym się opłaca!

pdf 2023 Konkurs ''Wieś z inicjatywą'' prezentacja (14.50 MB)