W dniu 15 października społeczność Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku świętowała przypadający tradycyjnie na 14 października Dzień Edukacji Narodowej. Święto to jest obchodzone na pamiątkę powstania Komisji Edukacji Narodowej – oświeceniowej instytucji o randze dzisiejszego ministerstwa.

Jak co roku z tej okazji odbyła się uroczysta akademia, w której udział wzięli uczniowie wszystkich obecnych klas, nauczyciele, dyrekcja oraz zaproszeni goście. Dzień Edukacji Narodowej jest bowiem świętem wszystkich ludzi związanych z oświatą i wspierających kształcenie młodzieży.

Część oficjalną wypełniły przemówienia i podziękowania, w tym dyrektora szkoły Mariana Matuszczaka, zaproszonych gości: wicestarosty Macieja Romanowskiego, członka Zarządu Powiatu Joanny Naspińskiej i burmistrza Pasłęka Wiesława Śniecikowskiego. Kilka słów skierował do nauczycieli i uczniów przedstawiciel IX Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej – mjr Paweł Zaganiaczyk, podkreślając, że wspólnymi siłami kształcimy przyszłą kadrę wojskową.

Wzorowa praca kadry kierowniczej szkoły została doceniona przez władze powiatu. Wicestarosta Maciej Romanowski wręczył Nagrody Starosty Elbląskiego: dyrektorowi ZSEiT Marianowi Matuszczakowi, wicedyrektor Lidii Zawarczyńskiej i kierownikowi ds. szkolenia praktycznego Janowi Połumackanyczowi.

Dyrektor Marian Matuszczak wręczył 11 nagród wyróżnionym w tym roku nauczycielom: Marioli Kosteckiej, Mariannie Sztwiertni, Joannie Strzeleckiej, Dorocie Orłowskiej-Łuczka, Annie Błaszczyk, Anecie Wołosz, Izabeli Śledź, Bolesławowi Czechowskiemu, Mariuszowi Wolskiemu, Grzegorzowi Mańce i Bogdanowi Ortmanowi. Dyrektor życzył zapału do dalszej pracy wszystkim pracownikom szkoły, którzy wspólnie budują jej pozytywny wizerunek w regionie.

Drugą część akademii wypełniły scenki kabaretowe przygotowane przez uczniów klasy drugiej liceum obronnego pod opieką wychowawcy Anny Turowskiej. W humorystyczny sposób uczniowie przedstawili szkolne życie w krzywym zwierciadle. Parodia lekcji wychowawczej i posiedzenia rady pedagogicznej wywoływały uśmiech widowni, która potrafiła spojrzeć na występ z przymrużeniem oka. Uroczystość zakończyło wręczenie symbolicznego goździka gościom, nauczycielom i pracownikom szkoły w geście podziękowania za trud wkładany w rozwój edukacji.

Anna Turowska

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Dzień Edukacji Narodowej w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Dzień Edukacji Narodowej w ZSEiT w Pasłęku
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu: Dzień Edukacji Narodowej w ZSEiT w Pasłęku