W dniu 17 września 2014 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy w Przezmarku, obchodzono Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Idea obchodów tego dnia realizowana jest w Polsce od 2000roku, a jej celem jest poprawa społecznego odbioru schizofrenii ipogłębienie tolerancji wnaszym kraju dla osób chorych psychicznie. Program "Schizofrenia - Otwórzcie Drzwi" jest prowadzony przez Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego przy współpracy zeŚwiatową Organizacją ZdrowiaWHO).

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w intencji osób chorych i niepełnosprawnych, oraz ich rodzin i opiekunów w Kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Przezmarku.

Następnie na terenie ŚDS, po przywitaniu, wszyscy zaproszeni goście, podopieczni ŚDS i WTZ, jak również przybyli na spotkanie mieszkańcy Przezmarka przeszli przez symboliczne drzwi tolerancji, symbolizujące jedność i solidarność z osobami chorymi na schizofrenię.

Imprezę uświetniły występy artystyczne przygotowane przez uczestników Warsztatu Terapii Zajęciowej przy DPS „Krokus” we Władysławowie, Środowiskowego Domu Samopomocy w Kwietniewie, Zespołu tanecznego „Hipnoza” ze Stowarzyszenia „Sprawniejsi” w Elblągu, oraz uczestników ŚDS w Przezmarku. Wszyscy zaproszeni Gości mogli skosztować przygotowanych smakołyków, a dla najmłodszej grupy osób, czyli dzieci ze Świetlicy przy Punkcie Bibliotecznym w Przezmarku przewidziano atrakcje w postaci zabawy z chustą animacyjną, malowania twarzy oraz gier integracyjnych.

Spotkanie przebiegło w atmosferze wzajemnej tolerancji, zrozumienia i empatii i przyczyniło się do zintegrowania osób niepełnosprawnych ze środowiskiem lokalnym.

K. Wiśniewska

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 3 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 4 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 5 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 6 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.
Zdjęcie numer 7 galerii dla artykułu:  Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię.