Otyłość to jedna z chorób cywilizacyjnych, której można zapobiegać poprzez odpowiedni styl życia, w tym

•   zdrowe żywienie (m.in. zmianę nieprawidłowych nawyków żywieniowych, stosowanie odpowiedniej diety dostosowanej do indywidualnych potrzeb)

•   regularną aktywność fizyczna (m.in. zwiększenie aktywności fizycznej i wykonywanie regularnych ćwiczeń wzmacniających mięśnie);

•   zdrowy i higieniczny styl życia (m.in. ograniczenie stresu, zadbanie o   odpowiednią długość i jakość snu, unikanie używek tj. nikotyna, alkohol, środki psychoaktywne).

Podstawą codziennej diety są świeże produkty spożywcze o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.

Ważnym elementem DASH jest ograniczanie spożycia czerwonego mięsa, słodyczy, dań zawierających nadmierne ilości soli i cukru.

Żywienie według jej zasad daje wiele korzyści zdrowotnych już po kilku tygodniach stosowania. Dieta DASH nie tylko pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze, ale również zapobiega jego rozwojowi, sprzyja poprawie zaburzeń lipidowych, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 oraz chorób sercowo-naczyniowych.

Więcej informacji:  20.10.2021 r. - Zdrowe żywienie

Zapraszamy do obejrzenia filmiku na kanale Akademia NFZ na YouTubie Środa z profilaktyką - filmy