W dniach 24-28.09.2018 r. odbył się obóz szkoleniowy III klasy LO o nachyleniu obronnym w bazie 9 Braniewskiej Brygady Kawalerii Pancernej im. Króla Stefana Batorego w Braniewie. Kadeci zapamiętają ten obóz z uwagi na zimno i deszcz oraz udział w wielu uroczystościach, które miały miejsce w czasie ich pobytu w jednostce.

Programowe szkolenie odbywało się zgodnie z planem. W najzimniejszym dniu pobytu kadeci wzięli udział w marszu na odległość prawie 23 km na starą strzelnicę czołgową „Pierzchały” z zadaniem zlikwidowania znajdujących się w pobliskich kompleksach leśnych Grup Dywersyjno-Rozpoznawczych przeciwnika. Wzięli także udział w szkoleniu strzeleckim na przykoszarowym placu ćwiczeń 9 BBKPanc, gdzie odbyli strzelanie z kbks-u. Najlepsi strzelcy to Michał Ochnik a spośród kadetek Martyna Sadowska. Codziennie kadeci ćwiczyli musztrę oraz wzięli udział w próbie generalnej przed Bazyliką Mniejszą przed piątkowym jubileuszem 24 lat istnienia Brygady.

W piątek po rozliczeniu się z szefem kompanii oraz podziękowaniu dowódcy batalionu dowodzenia ppłk Sławomirowi Śkwierczyńskiemu kadeci powrócili szczęśliwie do garnizonu Pasłęk, a potem do swoich domów. Obóz ten był prawdziwą lekcją patriotyzmu i żołnierskiego życia dla kadetów, którzy po maturze wkraczają w dorosłe życie, a wielu z nich myśli o służbie w Wojsku Polskim. Powodzenia!

mjr Bolesław Czechowski