Uczniowie szkół ponadgimnajzalnych prowadzonych przez powiat elbląski spędzają tydzień u swoich niemieckich koleżanek i kolegów z powiatu Steinburg. Polska grupa liczy 38 uczniów, którzy w praktyczny sposób będą mieli okazję przekonać się, jak funkcjonuje Unia Europejska. Jest to kolejny etap projektu przygotowanego przez Starostwo Powiatowe w Elblągu pn. „Europa to my”, którego realizacja rozpoczęła się w listopadzie ubiegłego roku od wizyty niemieckich uczniów w powiecie elbląskim.

Wówczas uczniowie odbyli debatę z członkiem Parlamentu Europejskiego Jackiem Kurskim, senatorem RP Sławomirem Sadowskim i starostą elbląskim Sławomirem Jezierskim. Została przeprowadzona również symulacja wyborów do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy projektu mieli także okazję zapoznania się z atrakcjami turystycznymi regionu elbląskiego.

Podczas rewizyty u swoich kolegów w Niemczech polscy uczniowie dyskutują na temat ewentualnych zmian w prawie europejskim dotyczącym ochrony własności intelektualnej. Polscy i niemieccy uczniowie pracują w grupach odpowiadających politycznym frakcjom w Parlamencie Europejskim. Inne grupy uczniów uczestniczących w projekcie reprezentują z kolei różne kręgi lobbingowe, np. przedsiębiorców działających w branży elektronicznej czy wydawniczej. W wyniku ich wspólnych dyskusji wypracowany zostanie projekt nowego aktu prawnego regulującego kwestie ochrony własności intelektualnej w Unii Europejskiej. Powołany został również spośród uczniów zespół prasowy, który będzie na bieżąco śledził postępy prac poszczególnych grup.

W poniedziałek gości z Polski oficjalnie przywitał przewodniczący rady powiatu Steinburg pan Hans Friedrich Tiemann. W programie pobytu zaplanowano także spotkanie z deputowanymi do Parlamentu Landtagu) Kraju Związkowego Szlezwik-Holsztyn, które zostanie poprzedzone zwiedzaniem Kilonii, która jest stolicą tego landu.

W niedzielę, pierwszego dnia wiosny, zorganizowana została wycieczka do Hamburga, podczas której uczniowie zwiedzili miasto, zapoznali się z historią oraz najnowszymi osiągnięciami drugiego co do wielkości portu towarowego Europy. Wycieczkę zakończył niezwykle efektowny seans w hamburskim planetarium.

Podsumowanie pracowitego i pełnego wrażeń tygodnia nastąpi podczas uroczystej konferencji z udziałem władz powiatu Steinburg, dyrekcji szkół zaangażowanych w projekt, nauczycieli, rodziców uczniów i dziennikarzy lokalnych mediów. Poszczególne grupy uczniów zaprezentują wówczas wyniki swojej pracy.

Koordynatorem projektu jest Marek Murdzia ze Starostwa Powiatowego w Elblągu przy współpracy z Beatą Pierlejewską, nauczycielką Zespołu Szkół w Pasłęku, oraz Danutą Kosobudzką, nauczycielką Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku. Cały projekt został sfinansowany ze środków powiatu elbląskiego przy wsparciu fundacji „Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży”.

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Poznajemy Unię Europejską
Zdjęcie numer 2 galerii dla artykułu: Poznajemy Unię Europejską