W dniu 14 marca 2017 roku w budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 2 przy ul. Browarnej 33 w Elblągu  jako pierwsza w województwie warmińsko-mazurskim, otwarta została Elbląska Sala Edukacyjna „Ognik”. Obiekt ten ma przyczynić się do wzrostu wiedzy i świadomości dzieci w wieku szkolnym klas I-III szkół podstawowych w zakresie bezpieczeństwa pożarowego. Program zajęć ma być systematycznie wzbogacany o nowe tematy dotyczące zagrożeń sezonowych m.in. bezpieczny pobyt nad wodą, w lesie, wypalanie traw, używanie sztucznego ognia itd.

Podczas zajęć ze strażakami w Elbląskiej Sali Edukacyjnej Ognik, dzieci z placówek oświatowych przede wszystkim z klas I-III szkół podstawowych oraz starszych oddziałów przedszkolnych, zarówno z Miasta Elbląg jak i Powiatu Elbląskiego, będą miały możliwość wzięcia udziału w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach podczas których nabędą nowe umiejętności i zdobędą wiedzę m.in. o zagrożeniach pożarowych w domu, przedszkolu czy szkole, o alarmowaniu służb ratowniczych i postepowaniu podczas pożaru oraz o zasadach ewakuacji. W tym zakresie wykorzystywane mają być m.in. filmy  edukacyjne przygotowane specjalnie przez MEN, materiały udostępnione przez KGSP ( W ramach akcji CZAD i Ogień – Obudź czujność!) oraz materiały własne JRG Elbląg. Zajęcia będą miały formę nauki przez zabawę, ćwiczenia i prezentację. Największa atrakcją dla dzieci będzie możliwość zobaczenia symulowanego pożaru mieszkania oraz znalezienie przyczyn powstania pożaru.

Dzieci będą mogły również:

- uruchomić alarm pożarowy naciskając przycisk ROP,

- zobaczyć jak działają w praktyce prawdziwe czujki dymu i czadu,

- spróbować powiadomić o zagrożeniu dyspozytora z wykorzystaniem numerów alarmowych 112 i 998,

- obserwować efekt „ognistej chmury” powstającej podczas próby gaszenia wodą palącego się w garnku oleju,

- przećwiczyć ewakuację w zadymionym pomieszczeniu.

Na czas uczestnictwa w zajęciach każde dziecko będzie mogło ubrać się w strój strażacki oraz założyć hełm, które stanowią wyposażenie sali. Na zakończenie zajęć, po wejściu na strażacką drabinę i uderzenie w strażacki dzwon, każde dziecko otrzyma od maskotki sali – psa Żarka  specjalny certyfikat Małego Strażaka oraz książeczkę dot. bezpieczeństwa pożarowego.

Starostwo Powiatowe w Elblągu wspólnie z Komendantem Miejskim Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu serdecznie zachęca wszystkie szkoły podstawowe i przedszkola z terenu powiatu do uczestnictwa w tej pouczającej i ciekawej inicjatywie. W celu zgłoszenia uczestnictwa prosimy o kontakt z Komendą Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu.