7 czerwca 2023 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła się XXII edycja Olimpiady „Przyroda i historia powiatu elbląskiego”, którą zorganizowało Starostwo Powiatowe w Elblągu oraz Park Krajobrazowy Wysoczyzny Elbląskiej w Elblągu.

Do konkursu przystąpiło jedenaście reprezentacji szkół podstawowych i ponadpodstawowych z terenu powiatu elbląskiego w których skład wchodziło 33 uczniów. Udział w Olimpiadzie wzięli uczniowie z :

1. Szkoły Podstawowej w Godkowie,
  2. Szkoły Podstawowej w Młynarach,
  3. Szkoły Podstawowej w Zwierznie,
  4. Zespołu Szkół w Jegłowniku,
  5. Szkoły Podstawowej w Żurawcu,
  6. Liceum Sztuk Plastycznych w Gronowie Górnym,
  7. Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku,
  8. Zespołu Szkół w Pasłęku.

Oprócz rozgrywek indywidualnych w formie testu wiedzy, składającego się z 50 pytań zamkniętych, uczniowie w ramach pracy zespołowej mieli do przygotowania prace multimedialne, w postaci pocztówki interaktywnej (szkoły podstawowe) i plakatu interaktywnego (szkoły ponadpodstawowe) o tematyce związanej z przyroda i historią swojej gminy.

XXII Olimpiadę „Przyroda i historia powiatu elbląskiego” odbyła się pod patronatem Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Pana Dariusza Bartona, który ufundował nagrody w kategorii zespołowej szkół ponadpodstawowych oraz sprawował piecze nad rozstrzygnięciem Grand Prix o tytuł największego pasjonata historii powiatu elbląskiego. Nagrody dla zwycięzców w pozostałych kategoriach ufundował Starosta Elbląski Pan Maciej Romanowski.

Przebieg olimpiady nadzorowała komisja, która po dokonaniu oceny prac uczniów ustaliła, że nagrody otrzymują:

w klasyfikacji indywidualnej w grupie szkół podstawowych:

I miejsce – Gabriel Wieliczko – Szkoła Podstawowa w Młynarach,

II miejsce – Natalia Lichołat – Szkoła Podstawowa w Młynarach, oraz tytuł Mistrza Grand Prix historii powiatu elbląskiego w kategorii szkół podstawowych,

III miejsce – Bartosz Garstka – Szkoła Podstawowa w Młynarach.

Nagrody indywidualne w grupie szkół ponadpodstawowych:

I miejsce – Aleksander Rokicki –Zespół Szkół w Pasłęku,

II miejsce – Mikołaj Drysiak – Zespół Szkół w Pasłęku, oraz tytuł Mistrza Grand Prix historii powiatu elbląskiego w kategorii szkół ponadpodstawowych,

III miejsce – Alicja Dobrzyńska – Zespół Szkół w Pasłęku.

W klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych:

I miejsce – Szkoła Podstawowa w Młynarach (Natalia Lichołat, Gabriel Wieliczko, Bartosz Garstka),

II miejsce – Szkoła Podstawowa w Zwierznie (Jakub Mikulewicz, Bartosz Pluta, Paweł Sulicki),

III miejsce – Szkoła Podstawowa w Godkowie (Marta Srebnik. Tomasz Kamiński, Tomasz Byk).

Nagrody zespołowe szkół ponadpodstawowych otrzymali:

- I miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Alicja Dobrzyńska, Mikołaj Drysiak, Bruno Korpysa),

- II miejsce – Zespół Szkół w Pasłęku (Weronika Wrońska, Weronika Czebanik, Aleksander Rokicki),

- III miejsce – Zespół Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku (Aleksandra Łubkowska, Weronika Drzewiecka, Maciej Moraczewski).

Pozostali uczestnicy olimpiady otrzymali nagrody pocieszenia.

Dyplomy i nagrody zostały wręczone przez Wicestarostę Elbląskiego Pana Ryszarda Zająca oraz Wojewódzkiego Warmińsko-Mazurskiego Konserwatora Zabytków w Olsztynie Pana Dariusza Bartona.

Zgromadzeni mogli liczyć na przepyszny poczęstunek zasponsorowany przez Starostę Elbląskiego, a wykonany przez pracowników gościnnego jak zwykle gospodarza Dyrektora ZSEiT w Pasłęku Pana Mariana Matuszczaka .

Wszystkim uczniom i opiekunom serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, uczestnikom gratulujemy wiedzy i zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji olimpiady.

Pracownicy Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu