1 marca 2017 r. w Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku, odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowana przez słuchaczy szkoły i nauczyciela historii Małgorzatę Wolską.

Młodzież swoim występem przypomniała społeczności szkolnej, że żołnierze drugiej konspiracji stanęli zbrojnie przeciwko całej potędze sowieckiego imperium, w obronie rodaków poddanych terrorowi przez nową władzę, zainstalowaną w kraju z woli Stalina, oraz że to komuniści odebrali „Żołnierzom Wyklętym” prawo do wolności, do godnej śmierci i pochówku.Nie można było o nich głośno mówić przez cały okres PRL-u. Dziś możemy wspominać tych zapomnianych bohaterów, aby ocalić ich od zapomnienia.

Recytując wiersze o żołnierzach niezłomnych, słuchacze podkreślili, że są godni najwyższego szacunku i wdzięczności ponieważ ich męstwo, patriotyczna postawa i przywiązanie do wartości zasługują na podziw wszystkich Polaków.

Po wystąpieniu gimnazjalistów odbyła się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego pt. „Żołnierze Wyklęci” w reżyserii Joanny Moro.

W ostatnich latach bohaterska i tragiczna zarazem historia Żołnierzy Wyklętych coraz częściej staje się przedmiotem zainteresowania, także wśród przedstawicieli młodego pokolenia.

Małgorzata Wolska