18 listopada uczniowie klasy drugiej kształcącej w zawodzie technik odwiedzili placówkę Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oddział w Elblągu. Wizyta była związana z realizacją projektu „Lekcje z ZUS”, w którym uczestniczą 203 osoby z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku pod kierunkiem Moniki Kucińskiej i Ryszarda Barszcza.

Jest to projekt autorski ZUS, który zrodził się z potrzeby budowy świadomości młodego pokolenia Polaków, w tak ważnym aspekcie ich przyszłego życia, jakim są ubezpieczenia społeczne. „Lekcje z ZUS” mają za zadanie kształtować świadomość młodzieży, ucząc przy tym zasady solidaryzmu społecznego, a ponadto dają praktyczną wiedzę przyszłym przedsiębiorcom.

Uczniów przyjęła Agnieszka Cybulska, naczelnik Wydziału Organizacji i Analiz, która przybliżyła historię powstania ZUS, jego zadania i zasady funkcjonowania. Następnie grupa wzięła udział w zajęciach warsztatowych związanych z rejestrowaniem w ZUS podmiotu prowadzącego indywidualną działalność gospodarczą, odwiedziła archiwum i salę obsługi. W sali obsługi klientów uczniowie otrzymali przygotowane wcześniej pytania i po skorzystaniu z dyspensera zgłosili się do odpowiednich stanowisk w celu uzyskania na nie odpowiedzi. Na koniec pobytu pracownica ZUS zapoznała młodzież z zasadami funkcjonowania czynnego 24 godziny na dobę „urzędomatu”.

Uczestnicy zaopatrzeni w różnego rodzaju wydawnictwa i materiały szkoleniowe podziękowali Agnieszce Cybulskiej za mile spędzony czas i cenną lekcję.

Ryszard Barszcz