25 października odbył się w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim „Turniej Brązowego Kasztanka” realizowany w ramach projektu edukacyjnego „Starszy brat”. W turnieju wzięły udział trzy przedszkola – z Elbląga Przedszkole nr 15 i nr 6 (w sumie 62 osoby) oraz Przedszkole Miejskie Bajkowy Las z Tolkmicka. Dziećmi opiekowali się wychowankowie naszego ośrodka.

Przedszkolaki uczestniczyły w przygotowanych przez chłopców grach i zabawach turniejowych, takich jak: zbieranie grzybków, rzut do celu kasztankiem, jesienne kolorowanki (z których przygotowaliśmy przepiękną wystawę) czy jesienne zgadywanki. Dużym zainteresowaniem cieszyło się „Magiczne pudełko”, zabawa, w której przedszkolaki rozpoznawały dotykiem warzywo lub owoc. Dzieci zaprezentowały również swoje ulubione jesienne piosenki i wierszyki oraz jesienne kompozycje. Zaproszony pan leśniczy – Krzysztof Utryska – opowiedział ciekawie o zimowych zwyczajach zwierząt.

Przy dobrej zabawie czas turnieju minął bardzo szybko. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody – zestawy książek, czapeczki, gry i zestawy edukacyjne, budki lęgowe oraz odblaski - ufundowane przez Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy, Nadleśnictwo Elbląg, Urząd Miasta Elbląg i Elbląskie Centrum Edukacji Ekologicznej.

Dwadzieścia trzy osoby otrzymały również nagrody indywidualne za jesienną kolorowankę.

Przeprowadzone zajęcia mają charakter terapeutyczny dla naszych wychowanków - pomagają wytworzyć postawy empatii, opiekuńczości, troskliwości wobec młodszych, słabszych – powierzonych ich opiece – dzieci oraz zachęcić do życia z zastosowaniem norm uznanych społecznie.

Bożena Szczodrowska