Przejdź do treści.

7 czerwca 2024 w Świetlicy Wiejskiej w Jelonkach w gminie Rychliki odbyły się obchody Powiatowego Dnia Działacza Kultury.

Wśród zaproszonych gości obecni byli przedstawiciele Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Radni Powiatu Elbląskiego, Radni Gmin z terenu powiatu elbląskiego, dyrektorzy i kierownicy placówek oświatowych i kulturalnych, osoby nagrodzone i pozostali uczestnicy związani z działalnością kulturalną.

Co roku kluczowym elementem tej imprezy jest wręczenie dorocznych Nagród Starosty Elbląskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury . W tym roku nagrodę otrzymali Katarzyna Hałuszczak, Jarosław Konupek, Jarosław Kostyra, Roman Lastovjak, Marta Matak, Iwona Maria Morawska, Anna Sokołowska, Zespół SKAŁA.

Swoim lokalnym twórcom podziękował także pan Zbigniew Lichuszewski Wójt Gminy Rychliki. Wręczył statuetki: Barbarze Winiarczyk, Teresie Maciejko, Halinie Zbróg, Leokadii Żuk, Tomaszowi Biełous, Marzennie Kruszce, Ewie Maciejewskiej, Izabelli Drzazdze, Ludwice Kurst, Monice Ciuba, Joannie Chmielewskiej, Alicji Kryłow, Mai Zasada.

Goście obejrzeli występy lokalnych artystów:

Uczniowie z klasy I Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Rychlikach, przygotowani przez panią Ewę Maciejewską wystąpili w ludowych strojach krakowskich, zatańczyli „Krakowiaka” oraz zaśpiewajli „Hej na krakowskim rynku”.

Swój występ zaprezentowała także kapela podwórkowa „Sztama” z Jelonek. Założycielem i menadżerem zespołu, który powstał w 1992 roku, jest pan Władysław Król. Kapela wielokrotnie nagradzana w konkursach ogólnopolskich i lokalnych. W 2022 roku wyróżniona Nagrodą Starosty Elbląskiego z okazji Powiatowego Dnia Działacza Kultury. Wykonali mix utworów swoich kompozycji.

Wystąpił także zespół Bardon z Elbląga. Grupa powstała 1969 roku w Elblągu, jej założycielami byli Ryszard Kapusta i Wacław Mickiewicz. Funkcjonowała przy Zakładowym Domu Kultury „Zamech”, często współpracowała z piosenkarzem Ryszardem Rynkowskim. Obecną działalność wznowili w 2022 roku. Grupa wykonała m.in. „Świat nie wierzy łzom”, „Gdzie się podziały tamte prywatki”.

Uroczystości towarzyszyła:

- wystawa obrazów – Haliny Zbróg, Moniki Ciuba, Joanny Chmielewskiej,

- rzeźba w drewnie – Tomasz Biełous,

- rękodzieło – Teresa Maciejko, Leokadia Żuk, Marzenna Kruszka, Izabella Drzazga, Ludwika Kurst,

Poezja – Barbara Winiarczyk, Alicja Kryłow

Składamy serdeczne podziękowania za gościnność w Gminie Rychliki, za pomoc w organizacji tej uroczystości panu Zbigniewowi Lichuszewskiemu Wójtowi Gminy Rychliki, pani Elżbiecie Biczak Sekretarzowi Gminy, pani Katarzynie Hałuszczak Dyrektor Biblioteki w Rychikach oraz wszystkim zaangażowanym w organizację uroczystości.

 

Magdalena Federewicz

Rzecznika Prasowy Starosty Elbląskiego

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski