Zdjęcie numer 1 w artykule: Plecak Pełen Kultury Powiatu Elbląskiego

„Plecak pełen kultury powiatu elbląskiego” to projekt zrealizowany przez Starostwo Powiatowe w Elblągu. W okresie od 22 sierpnia do 19 września br. uczestniczyło w nim 400 dzieci i młodzieży z trzech gmin: Elbląg, Pasłęk i Młynary. Udział w projekcie umożliwił uczestnikom bezpośredni kontakt z twórcami i artystami ludowymi oraz pozwolił na rozwijanie własnych talentów.

Łącznie odbyło się 20 warsztatów z zakresu: kulinariów, kowalstwa, rzeźby w drewnie i rzeźby w glinie oraz rękodzieła.

Warsztaty kulinarne przeprowadzono w gospodarstwie agroturystycznym „Vitalis” w Zastawnie. Uczestnicy poznali m.in. tajniki pieczenia chleba i ciast oraz przyrządzania i wędzenia mięsa.

Podczas warsztatów kowalstwa, które poprowadził znany kowal z Kadyn , Józef Antczak, dzieci i młodzież poznały podstawy niezbędnych czynności przy obróbce metalu, jak np. podstawy rozgrzewania, kucia, wydłużania, skręcania.

Warsztaty rzeźbiarskie w glinie i w drewnie odbyły się pod kierunkiem Kingi Kosacz. Uczestnicy warsztatów mogli zobaczyć i sami stworzyć rzeźbę ludową i sprawdzić swoje zdolności rzeźbiarskie podczas prac w glinie.

Podczas warsztatów z rękodzieła Magdalena Szeligowska i Justyna Grabowska zapoznały uczestników z ciekawą techniką tworzenia kwiatów z bibuły w 3D, tworzenia tradycyjnych kart pocztowych i okolicznościowych, sztuki ozdabiania , decoupage oraz malowania pisanek i wykonywania palm wielkanocnych.

Warsztaty śpiewu poprowadzili Edyta i Adam Godziebowie. Uczestniczące w nim dzieci zapoznały się z folklorem regionalnym, piosenkami ludowymi i biesiadnymi.

Projekt, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem uczestników, osiągnął stawiane mu cele: zachęcił dzieci i młodzież do czynnego uczestnictwa w życiu kulturalnym oraz promocji własnego regionu, jak również promował lokalnych artystów i rzemieślników.

Projekt pn. „Plecak pełen kultury powiatu elbląskiego” został zrealizowany dzięki dofinansowaniu w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 , działanie 4 .1, oś 4 LEADER „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” z zakresu małych projektów. Ogólna wartość projektu wyniosła 22.892,80 zł, w tym dofinansowanie z PROW to 16.024,96 zł, pozostała kwota w wysokości 6.867,84 zł pokryta została pokryta z budżetu powiatu elbląskiego.

Agnieszka Chrzanowska

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Plecak Pełen Kultury Powiatu Elbląskiego