Pogoda rozpieszczała uczniów Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku podczas kolejnego obozu szkoleniowego w 9 BBKPanc. w Braniewie.

W dniach od 7 do 11 czerwca 2021 r. kadeci po raz pierwszy od dwóch lat odbyli szkolenie w jednostce wojskowej. Po przyjeździe i zakwaterowaniu odbyło się spotkanie w Sali Tradycji, gdzie młodzież została powitana przez pełniącego obowiązki dowódcę mjra Jana Smalarza. Zgodnie z planem szkolenia kadeci z klasy II LO uczestniczyli m.in.: w treningach musztry, strzelaniu ze ŚNIEŻNIKA - elektronicznego urządzenia do nauki celowania i prowadzenia ognia, także z ASG /Air Soft Gun/, czyli z kbk AK, w 25-kilomemetrowym przemieszczeniu plutonu do portu w Nowej Pasłęce zgodnie z założeniem taktycznym po zaopatrzenie dla 9BBKPanc walczącej w okrążeniu, w taktycznym torze przeszkód w Ośrodku Szkolenia Fizycznego, czyli na tzw. „małpim gaju” oraz w zajęciach z SERE, czyli elementach przetrwania, oporu i ewakuacji rannych żołnierzy na terenie zajmowanym przez przeciwnika.

Każdy dzień szkolenia miał wyznaczony plan: rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00, potem - zaprawa fizyczna, tj. trzy okrążenia jednostki, to ponad 3 km, następnie zajęcia zgodnie z planem szkolenia, po obiedzie trening musztry, następnie hala sportowa i basen dla zainteresowanych. O godz. 22.00 codziennie padała komenda „Kompania capstrzyk, capstrzyk”. Kadeci po umyciu się, wyczerpani, kładli się do snu…..

Mimo iż było gorąco, przez cały pobyt uczniom dopisywała znakomita atmosfera. Klasa doskonaliła współdziałanie w zespole. Kadeci znają już dobrze zasady służby i pobytu w jednostce wojskowej oraz umieją przestrzegać regulaminów, realizują szkolenie zgodnie z planem.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

Info ZSEiT: mjr Bolesław Czechowski