Zakończył się kolejny etap realizacji projektu „Nowoczesny staż – mobilny uczeń”, dzięki któremu uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół w Pasłęku mogą podnosić swoje kwalifikacje. Od lutego do kwietnia 2018 r. 20 uczniów Zespołu Szkół w Pasłęku, w tym 10 uczniów kształcących się w zawodzie technik hotelarstwa i 10 w zawodzie technik logistyk uczestniczyło w kursach nadających kwalifikacje zawodowe i podnoszących poziom umiejętności zawodowych.

10 uczniów z klasy IV Technikum kształcących się w zawodzie technik hotelartswa ukończyło kursy kelner-barman, barista, carvingu i otrzymało certyfikaty i zaświadczenia. Zajęcia teoretyczne odbyły się w szkole, a zajęcia praktyczne w firmie Zacisze prowadzonej przez Renatę i Artura Kłysz. 10 uczniów z klasy IV Technikum kształcących się w zawodzie technik logistyk ukończyło kurs operatora wózka widłowego i przystąpiło do egzaminu przez Urzędem Dozoru Technicznego w Gdańsku. Kursy realizowane były przez firmę EUR CONSULTING z Pruszcza Gdańskiego, która wygrała przetargi.

W uroczystym wręczeniu certyfikatów i zaświadczeń wzięła udział Joanna Naspińska - radna powiatu elbląskiego.

Ponadto 3 uczniów bierze udział w kursie prawa jazdy kat. B, którego zakończenie planowane jest na maj 2018 r. Uczniowie realizujący ten kurs mają opłacone badania lekarskie, 3 egzaminy oraz wydanie prawa jazdy. Kursy realizuje Ośrodek Szkolenia Kierowców Najki z Elbląga, który wygrał przetarg.

Kursy odbywały się w czasie wolnym od nauki, uczniowie otrzymali wyżywienie i materiały biurowe. Wszystkie działania w ramach kursów były dla uczniów bezpłatne, mimo to uczniowie wzorowo uczestniczyli w zajęciach i podnieśli swoje kwalifikacje.

ZAWODOWCY z Zespołu Szkół w Pasłęku to nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. 6 nauczycieli kształcenia zawodowego podnosi swoje kwalifikacje od października 2017 r. na studiach podyplomowych związanych z nauczanym zawodem, w tym: 2 nauczycieli na kierunku Logistyka i Spedycja w Wyższej Szkole Bankowej w Gdańsku, 3 nauczycieli na kierunku Dietetyka w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku i Wyższej Szkole Zarządzania w Sopocie oraz 1 nauczyciel na kierunku Zarządzanie w Hotelarstwie i Gastronomii w Wyższej Szkole Turystyki i Hotelarstwa w Gdańsku. Nauczyciele podnoszą swoje kwalifikacje, aby jeszcze lepiej przekazywać wiedzę zawodową oraz uzyskiwać lepsze wyniki w nauczaniu. W ramach projektu otrzymują pełen zwrot kosztów studiowania, w tym: wpisowe, opłaty za studia, zwrot kosztów dojazdu oraz materiały biurowe.

Wszechstronnie przygotowany do pracy absolwent Technikum Nr 1 w Zespole Szkół w Pasłęku, to gwarancja sukcesu zawodowego i dobrego startu w dorosłe życie.

Wsparcie pochodzi z Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020 – Działanie 2.4 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego, Poddziałanie 2.4.1 Rozwój kształcenia i szkolenia zawodowego – projekty konkursowe. Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności i jakości kształcenia zawodowego w Technikum Nr 1 w Zespole Szkół w Pasłęku wśród 40 uczniów w zawodzie technik hotelarstwa i technik logistyk w okresie od 01.09.2017 r.- 31.08.2019 r. Projekt jest współfinansowany przez powiat elbląski.

G. Sadowska