Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego ogłasza kolejną edycję corocznego konkursu „Zabytek Zadbany”. Nadzór nad konkursem sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Od 2011 roku prowadzi Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Nabór  zgłoszeń do konkursu potrwa do 31 stycznia 2018r. W tegorocznej edycji można zgłaszać obiekty, przy których prace renowacyjne ukończono w latach 2013-17.

„Zabytek Zadbany” skierowany jest do właścicieli, posiadaczy i zarządców obiektów zabytkowych wpisanych do rejestru zabytków. Jego celem jest promocja opieki nad zabytkami i upowszechnianie najlepszych wzorów właściwego utrzymania i zagospodarowania obiektów.

Jednym z zadań jest ponadto popularyzacja wiedzy na temat właściwego postępowania z zabytkami architektury, podczas ich użytkowania oraz w trakcie prowadzonych remontów.

Zabytki można zgłaszać w sześciu kategoriach: utrwalenie wartości zabytkowej obiektu, rewaloryzacja przestrzeni kulturowej i krajobrazu (w tym założenia dworskie i pałacowe), adaptacja obiektów zabytkowych, architektura i budownictwo drewniane, architektura przemysłowa i budownictwo inżynieryjne, kategoria specjalna: właściwe użytkowanie i stała opieka nad zabytkiem

Laureatów konkursu wybierze jury, w skład którego wchodzą eksperci dysponujący wiedzą i doświadczeniem w dziedzinie konserwacji zabytków. Oceną oni m.in. jakość i zakres prac budowlanych, konserwatorskich, restauratorskich oraz rewaloryzacyjnych prowadzonych przy zabytkach.

Wyróżnionych w konkursie „Zabytek Zadbany” poznamy podczas gali Międzynarodowego Dnia Ochrony Zabytków organizowanej przez Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej www.nid.pl lub w sekretariacie konkursu:

Narodowy Instytut Dziedzictwa

Oddział Terenowy w Olsztynie