W grudniu 2017 roku w Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyło się podsumowanie realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa – Priorytet.3. – 2017. Program miał na celu wspieranie rozwijania zainteresowań uczniów przez promocję czytelnictwa młodzieży, w tym zakup nowości wydawniczych do biblioteki szkolnej.

Forma finansowania to dotacja celowa w wys. 15 tys. zł na zakup książek niebędących podręcznikami, w tym wkład własny Starostwa Powiatowego w Elblągu w wys. 3 tys. zł. Termin realizacji od 21 marca do 31 grudnia 2017 roku.

W trakcie szkolnego podsumowania Programu zostały przedstawione efekty realizacji poszczególnych projektów edukacyjnych oraz nagrodzeni laureaci konkursów.

W ramach całorocznego Programu 2017 szkoła zrealizowała szereg działań mających wpływ na rozwój zainteresowań, kształtowanie twórczych postaw i kompetencji czytelniczych uczniów oraz projektów wspomagających realizację celów kształcenia w zakresie edukacji humanistycznej określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.

Uczniowie ZSEiT uczestniczyli w realizacji następujących projektów edukacyjnych:

1. „KSIĄŻKA W OBIEKTYWIE. CZYTAM WSZĘDZIE TAM, GDZIE LUBIĘ … BO LUBIĘ” – ogólnoszkolny konkurs fotograficzny,

I miejsce -  Monika Finster kl. IV AT

II miejsce – Kajetan Ciekliński kl. II OL

III miejsce – Julia Dzięgo kl. I AT

2. „MOJE FASCYNACJE CZYTELNICZE – LIST DO PRZYJACIELA”– konkurs literacki z  języka niemieckiego i języka angielskiego,

I miejsce – Julia Jaworska kl. I OL

3. „CO CZYTALI MOI RODZICE, DZIADKOWIE I NAUCZYCIELE GDY MIELI NAŚCIE LAT?”- konkurs na pracę w formie wywiadu, reportażu

I miejsce – Sandra Szpilka kl. III  GT

II miejsce – Aleksandra Dzika, Martyna Sadowska kl. II OL

III miejsce – Anna Ostrowska kl. III OL

4. „MISTRZ OSTATNIEGO ROZDZIAŁU - TWORZYMY ALTERNATYWNE ZAKOŃCZENIE WYBRANEJ KSIĄŻKI/LEKTURY”- konkurs literacki,

I miejsce – Agata Szymańska kl. III OL

II miejsce – Izabela Rzewuska kl. II GT, Maciej Ignatiuk kl. II MT

III miejsce – Kajetan Ciekliński kl. II OL

5. „WIELCY PISARZE ANGIELSCY”- konkurs języka angielskiego na prezentację (dwujęzyczną),

I miejsce – Maciej  Machul, Artur  Kraczuk,  Jakub Zagórski kl. III MZ

II miejsce – Michał Pastuszak kl. III MZ

III miejsce – Sandra Trawińska, Aleksandra  Gierej,  Emilia Pielech kl. III MT

6. „KULINARNE SPOTKANIA Z LIBERATURĄ. DEGUSTACJA SŁÓW – CZYLI WARSZTATY TWORZENIA KSIĄŻEK NIEOCZYWISTYCH Z WYKORZYSTANIEM TECHNIK CARVINGU”- konkurs kulinarno-literacki dla uczniów klas o profilu gastronomicznym,

I miejsce – Karolina Zawidow, Katarzyna Orłowska kl. III KZ

II miejsce – Agata Żuk, Paula Bartoszewicz kl. II GT

III miejsce – Izabela Rzewuska, Michał Wajs kl. II GT

7. „ROLA CZYTANIA W ŻYCIU CZŁOWIEKA. ZŁOTE MYŚLI O KSIĄŻCE I CZYTELNICTWIE” – konkurs na prezentację dla uczniów mieszkających w internacie ZSEiT,

I miejsce – Paulina Śmigielska, Izabela Andrzejczak, Anita Ludwiczak kl. I GT

II miejsce – Kamila Mędrek kl. IIa LO

III miejsce – Arkadiusz Tomczonek kl. IV TL, Dawid Kamiński kl. IV GT, Sebastian Jabłoński kl. III LO

8.  „KONKURS WIEDZY O PATRONIE – STANISŁAWIE MIKOŁAJCZYKU” – ogólnoszkolny konkurs wiedzy o patronie połączony z wystawą tematyczną,

I miejsce – Natalia Kowzan kl. III ET

II miejsce – Marzena Ryś kl. III ET

III miejsce – Łukasz Słomczewski kl. I OL

Ponadto uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w „Narodowym Czytaniu <Wesela>”, w ciekawych spotkaniach autorskich np. z Joanną Jax i Romualdem Koperskim - organizowanych przez Bibliotekę Publiczną w Pasłęku oraz akcjach czytelniczych przeprowadzonych 2017 roku w bibliotece szkolnej np.

AKCJA „ Co chcę przeczytać? Moje książki marzeń” - ogólnoszkolna akcja określająca preferencje czytelnicze uczniów.

AKCJA „Zabierz książkę na … (święta, ferie) i wakacje”- ( propozycja wypożyczenia uczniom książek na czas dłuższych przerw między zajęciami dydaktycznymi).

AKCJA „ Uwolnij książkę”- ogólnoszkolna akcja wymiany książek między uczniami za pośrednictwem biblioteki szkolnej, pod hasłem „Podaruj Książce Drugie Życie – Nie Skazuj Jej Na Zapomnienie”.

Bardzo serdecznie dziękujemy współrealizatorom Programu, uczestnikom projektów edukacyjnych i konkursów oraz gratulujemy wiedzy, umiejętności i kreatywności nagrodzonym.

Beata Kuczyńska