12 września 2017 r. słuchacze II i III klasy Gimnazjum dla Dorosłych przy Zespole Szkół Zawodowych w Pasłęku wraz z nauczycielką Małgorzatą Wolską uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Przemysławem Chwałą - antropologiem, podróżnikiem i fotografem, który opowiadał o swojej nowej książce pt. „Obłoki Fergany”. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Zaczytajmy się” dofinansowanych ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w programie Partnerstwo dla Książki.

Obłoki Fergany” to reportaż o krajach byłego Związku Radzieckiego - Kirgistanie i Uzbekistanie. Autor, podczas podróży, drobiazgowo obserwował otaczającą go rzeczywistość i w najdrobniejszych szczegółach podzielił się wiedzą i wrażeniami z wyprawy oraz swoją fascynacją krajami Azji Centralnej, a także sytuacją polityczną na Wschodzie. Zapoznał gimnazjalistów z religią, kulturą, zwyczajami Kirgizów i Uzbeków, zabrał ich w podróż do świata przepięknych, potężnych gór i przełęczy oraz codziennych problemów mieszkańców Azji Środkowej.

Podczas spotkania młodzież miała niepowtarzalną okazję poznania wielu ciekawostek dotyczących tego regionu oraz pogłębienia swojej wiedzy przyrodniczo - geograficznej i społeczno-kulturalnej o tym obszarze. Dziękujemy bardzo i liczymy na kolejne spotkania.

Małgorzata Wolska