I cóż na początek powiedzieć... było świetnie, zabawnie, wesoło i radośnie. Ta NOC zapisała się w kartach naszej oleśnieńskiej historii jako wspaniałe spotkanie wypróbowanych przyjaciół. Patronował nam Starosta Elbląski – Maciej Romanowski i Wójt Gminy Gronowo Elbląskie – Marcin Ślęzak.

Zaszczycili nas swoją obecnością znamienici goście: wicestarosta – Zbigniew Lichuszewski, radny powiatu – Donat Dębowski, Gabriela Effenberg – naczelnik Wydziału Promocji Powiatu, Edukacji, Kultury i Sportu, sekretarz gminy Gronowo Elbląskie – Jadwiga Pliszka, przewodniczący Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Elblągu – Roman Puchalski, rzecznik prasowy Starosty Elbląskiego – Marek Murdzia, przewodniczący Rady Gminy – Krzysztof Dorosz i wielu innych.

Od lat niesłabnącym zainteresowaniem cieszą uczestników NOCY nasze niecodzienne konkurencje: rzut zapałką, walka na worki z sianem, krojenie chleba i rzut podkową, któremu patronuje Stowarzyszenie Horse-Shoe. Śpiewali dla nas wspaniali Gronowiacy, którzy z Nocą Świętojańska są związani od początku jej istnienia w Oleśnie – od 2011 r.

Nie zabrakło i tym razem tradycji związanych ze "świętojanką" takich jak: szukanie kwiatu paproci, puszczanie wianków na wodę czy wybór najładniejszych wianków w kategorii Miss wianka i Miss wianuszka. Aktywne Kobiety z Jegłownika uplotły mnóstwo wianków, aby wiele pań mogło stanąć do konkursu na najpiękniejszy wianek. Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Lokalnej „Kuźnia Pruska” - poprowadziło zabawy dla dzieci – strzelanie z łuku, czy strącanie kręgli. Dzieci mogły również bawić się w parku pokonując kilkudziesięciometrowy tor przeszkód z ogromną zjeżdżalnią.
Śpiewaliśmy biesiadnie przy ognisku, a końcową atrakcją (oprócz tańców do białego rana) były występy Tancerzy Ognia z pokazem pirotechnicznym.

Nagrody ufundowało wielu naszych partnerów w w tym przedsięwzięciu: posłanka – Elżbieta Gelert, Starostwo Powiatowe w Elblągu, Gmina Gronowo Elbląskie, wójt gminy Gronowo Elbląskie – Marcin Ślęzak, Sołectwo Karczowiska, Warmińsko-Mazurska Izba Rolnicza w Elblągu, Kam-Paulo w Gronowie Elbląskim, Ola-Tech Przedsiębiorstwo Wielobranżowe, Biblioteka Gminna W Gronowie Elbląskim i Robert Bieliński. Dziękujemy!

I ja tam byłam miód i wino piłam i... tańcowałam, aż... Jutrzenkę zobaczyłam!

Marlena Szwemińska
– prezeska Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi
„Oleśno – wieś z pomysłem”