W rankingu firm przygotowanym przez redakcję Pulsu Biznesu znalazło się także przedsiębiorstwo z powiatu elbląskiego. Najwyżej w województwie warmińsko-mazurskim uplasował się ENTC Dairy Solutions z Pasłęka, przetwórca mleka i dystrybutor produktów mlecznych.

„Gazele Biznesu” to zestawienie najbardziej dynamicznych małych i średnich przedsiębiorstw w kraju. W edycji 2016 brane były pod uwagę firmy, które:

• rozpoczęły działalność przed rokiem 2013 i prowadzą ją nieprzerwanie do dziś,
  • w latach 2013-15 ani razu nie odnotowały straty,
  • w roku 2013 osiągnęły wartość sprzedaży nie mniejszą niż 3 mln zł i nie większą niż 200 mln zł,
  • w latach 2013-15 z roku na rok odnotowywały przyrost sprzedaży,
  • umożliwiły analizę swoich wyników finansowych przynajmniej z trzech badanych lat, składając sprawozdania finansowe do sądów albo przekazując dane do Coface, lub udostępniając je przez wypełnienie formularza zgłoszeniowego.

Tegoroczny, 17 już, ranking potwierdza, że małe i średnie firmy to w Polsce całkiem stabilna ekonomicznie grupa przedsiębiorstw. Niestety można też zaobserwować niepojący trend spadku dynamiki przyrostu obrotów wśród liderów zestawienia oraz stosunkowo mały udział w rankingu przedsiębiorstw innowacyjnych. Wprawdzie „Gazele” stosują nowoczesne technologie i systemy organizacyjne, pozwalające im utrzymywać konkurencyjność rynkową ale same rzadko pracują nad nowymi wydajniejszymi rozwiązaniami. Własne prace badawczo rozwojowe prowadzą tylko nieliczne.

Ponadto nasza gospodarka jest konkurencyjna głównie dzięki niskim kosztom pracy. Presja na wzrost płac sprawia jednak, że koszty stają się coraz wyższe, gospodarka traci więc na konkurencyjności, maleje impet PKB. Można się zatem skusić na stwierdzenie, że polska gospodarka jest zagrożona tzw. „pułapką średniego dochodu”. Nie pierwszy raz zatem na barkach małych i średnich przedsiębiorstw spoczywa misja uchronienia całej gospodarki przed recesją.

Liderem rankingu Warmii i Mazur jest przetwórca mleka i dystrybutor wszystkiego, co da się z mleka wyprodukować – firma ENTC Dairy Solutions z Pasłęka. Pierwsza firma w regionalnym rankingu, uplasowała się na 68 pozycji w klasyfikacji krajowej. Drugie miejsce w rankingu regionalnym i 164 pozycja w zestawieniu krajowym należy do Przedsiębiorstwa A&G Koperty z Gołdapi. Trzecie miejsce w klasyfikacji regionalnej i 189 miejsce w rankingu krajowym zajęła firma ARA Przedsiębiorstwo Automatyki Przemysłowej z Braniewa.

Gala, na której uhonorowane zostaną przedsiębiorstwa z Warmii i Mazur odbędzie się w Olsztynie 8 lutego w Warmiński Hotel & Conference, ul. Kołobrzeska 1.