Uczennica Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym dzieli się swoimi wrażeniami z wyjazdu na Targi „Meble Polska 2016”, które odbyły się niedawno w Poznaniu.

Współpraca z firmą Meble Wójcik oraz wizyta na Targach MEBLE POLSKA 2016 w Poznaniu uzmysłowiła nam, że jakości artystyczne / estetyczne i bardzo praktyczny wymiar twórczej aktywności, jak np. wykonanie fotograficznej kampanii reklamowej czy projektowanie wzorów dla przemysłu meblarskiego nie musi sytuować się na skrajnych pozycjach. Mogą one istnieć w symbiozie!

Grupa 17 uczniów zaangażowanych w działania z firmą Meble Wójcik miała okazję znaleźć się w wśród 20 000 odwiedzających Targi, którzy w ciągu czterech marcowych dni uczestniczyli w odbywającej się rokrocznie największej prezentacji oferty polskiej branży meblowej. Targi były dla nas źródłem wielu inspiracji.

Wszystkie niezwykłe obiekty, infrastruktura targów, katalogi i foldery dostarczyły nam okazji do licznych przemyśleń na temat kwestii artystycznych, estetycznych i logistycznych, ale także pozwoliły zastanowić się nad umocowaniem ich w realiach rynkowych.

Zaskoczyły nas odważne motywy we wzornictwie, przedmioty unikatowe - wykonane ręcznie, konceptualny charakter wielu obiektów. Uwagę przyciągnęły również bardziej zachowawcze rozwiązania przeznaczone do masowej produkcji. Co zapadło nam w pamięć? Recykling i rękodzieło, funkcjonalne i niepozbawione humoru rozwiązania oraz estetyzacja przedmiotów codziennego użytku.

Oprócz czysto estetycznych kwestii – refleksji poddaliśmy także biznesowy aspekt targów – to przecież machina służąca promocji firmy i produktów, a jej nieodłączną częścią są kontakty z klientami, promocja, ekspozycja, oferty. Obserwacja, w jaki sposób działa ta „maszyneria” była dla nas przydatnym doświadczeniem.

Inspiracje? Może dla niektórych z nas otwierają się właśnie nowe drzwi, może powstają nowe plany na przyszłość? Tym bardziej, że nie zabrakło ekspozycji prezentujących dokonania uczelni artystycznych ….

Słychać było też wśród nas szepty – może czas zmienić coś w mieszkaniu/pokoju?

Bardzo cieszy nas fakt, iż na stoisku jubileuszowym Wójcik Meble prezentującym nowe kolekcje mebli dopełnieniem były prace malarskie i graficzne uczniów Liceum Plastycznego w Górnowie Górnym.

Podziękowania dla Firmy Wójcik Meble za zorganizowanie wyjazdu i zaproszenie do udziału w Targach.

Paulina Łuczak, LPGG