W dniu 26.09.2017 r. podczas wspólnego posiedzenia Zarządu Powiatu w Elblągu oraz Powiatowej Komisji Rolnictwa i Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pani Krystyna Wątroba Kierownik Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska
w Olsztynie, Delegatura w Elblągu przedstawiła „Informację o stanie środowiska
na terenie powiatu elbląskiego za rok 2016”
.

Ocenie poddano jakość wód powierzchniowych,gospodarkę wodno – ściekowa, monitoring powietrza, gospodarkę odpadami, monitoring hałasu, monitoring pól elektromagnetycznych oraz działalność inspekcyjną.

„Projekt Programu Ochrony Środowiska dla Powiatu Elbląskiego na lata 2017-2020” przygotowany pod nadzorem Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa przedstawiła Pani Kamila Czaczyk-Medeksa – autorka opracowania, którego celem jest dokonanie oceny aktualnego stanu środowiska, wskazanie celów niezbędnych do realizacji aby dążyć do jego poprawy oraz zbudowanie systemu realizacji zapisów przedmiotowego dokumentu.

W programie analizie poddano dziesięć obszarów interwencji: ochrona klimatu i jakość powietrza, zagrożenia hałasem, pola elektromagnetyczne, gospodarowanie wodami, gospodarka wodno-ściekowa, zasoby geologiczne, gleby, gospodarka odpadami i zapobieganie powstawaniu odpadów, zasoby przyrodnicze oraz zapobieganie poważnym awariom. Wszystkie wymienione obszary zostały w dokumencie opisane, a na podstawie ich stanu wyznaczono cele i zadania. Dokument podlega uchwaleniu przez Radę Powiatu w Elblągu.

Zarząd Powiatu w Elblągu oraz Powiatowa Komisji Rolnictwa i Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pozytywnie zaopiniowali ww. informację oraz projekt programu.

Info: Karina Socha