2 marca 2017 r. Powiat Elbląski zawarł umowę o partnerstwie z Zielenogradskim Okręgiem Miejskim (Obwód Kaliningradzki Federacja Rosyjska). Jest to kolejny krok na drodze współpracy obu samorządów, które w kwietniu 2016 roku podpisały list intencyjny, deklarując wolę realizacji wspólnych przedsięwzięć.

W zawartej obecnie umowie obie strony stwierdzają, że będą dążyły do usprawniania partnerstwa, wymiany doświadczeń w zakresie organizacji i realizacji działań samorządu terytorialnego oraz uczestnictwa w działalności organizacji międzynarodowych w regionie Morza Bałtyckiego. Wśród priorytetowych zadań wymienia się wspieranie wszechstronnego rozwoju środowiska lokalnego, infrastruktury, sfery społecznej, kultury, edukacji, sportu i turystyki na swoich terenach poprzez wzajemną wymianę oraz organizację i przeprowadzanie wspólnych działań w obszarze społeczno-gospodarczym. Mowa jest również o opracowywaniu i udziale we wspólnych projektach rozwiązujących lokalne problemy, korzystając z mechanizmów finansowych Unii Europejskiej, Rzeczypospolitej Polskiej i Federacji Rosyjskiej.

W imieniu władz Zielenogradskiego Okręgu Miejskiego umowę o partnerstwie podpisali Siergiej Koszewoj, Szef Administracji „Zielenogradski Okręg Miejski” i Siergiej Kulakow, Szef Okręgu „Zielenogradski Okręg Miejski”. Ze strony Powiatu Elbląskiego podpisy złożyli: Ryszard Zagalski, Przewodniczący Rady Powiatu w Elblągu i Maciej Romanowski, Starosta Elbląski. W spotkaniu z delegacją z Zielenogradska wzięli również udział radni powiatu elbląskiego.

Obydwie strony wiążą wielkie nadzieje z realizacją umowy o partnerstwie. W ubiegłym roku grupa dzieci z Zielenogradska wzięła udział turnieju unihokeja w Elblągu, obecnie do wymiany uczniów ze szkołą z Zielenogradska przygotowuje się Zespół Szkół w Pasłęku. Obydwa samorządy prowadzą intensywne przygotowania do złożenia wspólnego projektu w ramach programu Polska-Rosja finansowanego ze środków UE.