15 sierpnia przypadają dwa święta - jedno kościelne, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, inaczej Matki Boskiej Zielnej, a drugie państwowe, tj. Święto Wojska Polskiego.

Jednym z przypadających świąt na 15 sierpnia 2020 r., jest uroczystość kościelna, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, znane także jako Matki Boskiej Zielnej. Zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich w tym dniu czci się Matkę Boską Wniebowziętą jako patronkę ziemi i roślinności. Święto to obchodzi się bardzo uroczyście. Rokrocznie we Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny w Kalwarii Zebrzydowskiej odbywają się inscenizacje Zaśnięcia Maryi oraz jej Wniebowzięcia. Ponadto 15 sierpnia z całej Polski zmierzają pielgrzymki na Jasną Górę. W niektórych częściach naszego kraju dzień ten wiąże się ze świętem dożynek.

Matki Boskiej Zielnej 15 sierpnia to święto liturgiczne obchodzone od V wieku. Wniebowzięcie to jeden z czterech dogmatów dotyczących Maryi. Mówi on o tym, że po zakończeniu ziemskiego życia, jej ciało i dusza mocą Boga zostały wzięte do nieba. Dogmat ten uznawany jest tylko w Kościele katolickim.

Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny to święto nakazane. Oznacza to, że uczestnictwo tego dnia we Mszy Świętej, jest obowiązkowe. Warto także wspomnieć, że w święto 15 sierpnia jest wolne od pracy. Tego dnia zamknięte będą zatem urzędy, punkty usługowe, supermarkety oraz większość sklepów.

indeks

15 sierpnia 2019 przypada także święto państwowe, czyli Święto Wojska Polskiego. Rokrocznie obchodzone jest 15.08, począwszy od 1992 roku na pamiątkę Zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Święto 15 sierpnia w całej Polsce obchodzi się bardzo uroczyście. Tego dnia we wszystkich kościołach polowych odbywają się Msze Święte w intencji poległych. Z kolei przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie - z udziałem najwyższych władz państwowych - odbywa się honorowa zmiana warty. Co roku w Święto Wojska Polskiego ma miejsce także uroczysta defilada. W 2019 r. po raz pierwszy w historii wydarzenie odbyło się w Katowicach. Podczas patriotycznego pikniku można było porozmawiać z żołnierzami oraz zapoznać się ze sprzętem, jakim dysponuje Wojsko Polskie.

W tym roku wypada 100-na rocznica Bitwy Warszawskiej z 1920 roku.

Flaga Polski 250x150 cm Polska Narodowa Flagi.jpeg