5 listopada 2016 r. w Jelonkach, gm. Rychliki, odbył się IV zjazd Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Elblągu. W związku z zakończeniem 5-letniej kadencji wybrano nowe władze Oddziału Powiatowego w Elblągu.

Funkcję prezesa w nowej kadencji powierzono Ryszardowi Januszowi, jego zastępcami zostali: Tomasz Malesiński, Mieczysław Grynhagel, Tomasz Świniarski i Tomasz Kwietniewski. Ponadto w skład zarządu weszli: Mirosław Czyszejuk – sekretarz, Andrzej Misztal – skarbnik oraz członkowie prezydium: Łukasz Kochan i Piotr Olszewski.

Zjazd podjął też uchwałę o nadaniu tytułu członka honorowego Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Elblągu zasłużonym działaczom organizacji - druhom Ryszardowi Zagalskiemu i Henrykowi Milewskiemu.

Władze powiatu elbląskiego na zjeździe reprezentował wicestarosta Zbigniew Lichuszewski, który odebrał specjalne podziękowania za współpracę i wsparcie udzielane jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych działającym na terenie powiatu.