IV Muzyka polska na Żuławach – Vołosi i Elbląska Orkiestra Kameralna!

Inscriptions closes

Catégorie
Dates
2017-07-22 - 2017-07-25

Już po raz czwarty Elbląska Orkiestra Kameralna wybierze się w niezwykłą muzyczną podróż po malowniczych Żuławach! Słowiańska żywiołowość i soczyste smyczki to wizytówka tegorocznego festiwalu.

W tym roku Elbląska Orkiestra Kameralna po raz kolejny wystąpi z wyjątkowymi artystami
z grupy Vołosi – jednym z najlepszych polskich zespołów folkowych, podbijających serca słuchaczy na całym świecie. Ten hipnotyzujący kwintet podczas koncertów bawi się muzyką
i zaraża publiczność pozytywną energią, wkładając w grę całe serce. Prezentując oszałamiającą technikę i tempo, przyprawia publiczność o zawrót głowy! W muzyce Vołosów słychać góralskie melodie Karpat i Beskidu Śląskiego, inspiracje kulturą bałkańską, żydowską czy cygańską, tworzące na przestrzeni każdej kompozycji spójną całość. Tradycja jest dla zespołu punktem wyjścia do improwizacji i komponowania nowych, zaskakujących form muzycznych. Z udziałem Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i pod batutą charyzmatycznego maestro Marka Mosia, kompozycje Vołosów zabrzmią z zaskakującą głębią i jeszcze bardziej efektownie, zniewalając współbrzmieniem kontrabasów, wiolonczel, altówek i skrzypiec.

Harmonogram Festiwalu:

22 lipca 2017 r., sobota, godz. 19.00 – Kościół pw. św. Barbary w Starym Polu (Krzyżanowo 13)
23 lipca 2017 r., niedziela, godz. 19.00  – Kościół św. Bartłomieja w Pasłęku
24 lipca 2017 r., poniedziałek, godz. 19.00 – Katedra pw. św. Mikołaja w Elblągu
25 lipca 2017 r., wtorek, godz. 19.00 – Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Stegnie

Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny!

VOŁOSI w składzie:

Zbigniew Michałek skrzypce
Jan Kaczmarzyk altówka/gajdy
Robert Waszut kontrabas
Krzysztof Lasoń skrzypce
Stanisław Lasoń wiolonczela
Elbląska Orkiestra Kameralna
Marek Moś dyrygent

Vołosi – Istotą ich muzyki jest spotkanie. Ludzi świata „nut” ze światem muzyki „ze słyszenia”. Po jednej stronie stoją muzycy klasyczni, czyli bracia Krzysztof i Stanisław Lasoniowie. Instrumentaliści, związani na co dzień z Katowicką Akademią Muzyczną, którzy zawsze marzyli o improwizacji i ponad wszystko ukochali ludowość wraz z jej spontanicznością, witalnością i pięknem. Z drugiej strony mamy górali, ale górali wybitnych. Mają w sobie to coś, co zainspirowało świat sto lat temu, kiedy powstawał jazz. Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk i Robert Waszut wnoszą do zespołu nutę karpacką, a z nią mnogość muzycznych ekspresji.

Kliknij, aby sprawdzić co słychać u Vołosów!

www.volosiband.com (prosimy o hiperłącza)
www.facebook.com/volosi

Muzyka polska na Żuławach – festiwal muzyki klasycznej, odbywający się latem,
w miejscowościach na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz województwa pomorskiego. Organizatorem i pomysłodawcą festiwalu jest Elbląska Orkiestra Kameralna.

Festiwal powstał w 2014 roku z inicjatywy Dyrektor Naczelnej Elbląskiej Orkiestry Kameralnej – Bożeny Sielewicz. Ideą przewodnią festiwalu jest prezentacja miejsc związanych z turystycznym szlakiem gotyckich kościołów na Żuławach w dialogu z muzyką klasyczną, w szczególności inspirowaną folklorem. Festiwal odbywa się w drugiej połowie lipca w województwach warmińsko-mazurskim oraz pomorskim na terenie kilku miejscowości: Pasłęk, Stegna, Stare Pole, Krzyżanowo Elbląg, Dzierzgoń, Nowy Dwór Gdański, Pruszcz Gdański, Jantar czy Orneta. W organizację koncertów włączyły się władze miast i gmin, a także lokalne ośrodki kultury i parafie.

Stały punkt festiwalowego programu stanowią próby, w trakcie których publiczność ma okazję podejrzeć przygotowania do koncertu. Opiekę artystyczną nad koncertami sprawuje maestro Marek Moś. Udział we wszystkich koncertach w ramach Festiwalu jest bezpłatny.

Projekt zrealizowano przy pomocy finansowej Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Wydarzenie dofinansowane z Funduszu Popierania Twórczości Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Patronat Honorowy nad Festiwalem objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustaw Marek Brzezin.

Toutes les Dates

• Du 2017-07-22 au 2017-07-25