27 czerwca w Starostwie Powiatowym w Elblągu odbyło się wspólne posiedzenie Zarządu Powiatu w Elblągu oraz Powiatowej Komisji Rolnictwa i Leśnictwa, Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podczas posiedzenia Ryszard Zieliński - kierownik Oddziału Terenowego Biura Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Elblągu oraz Roman Puchalski – przewodniczący Rady Powiatowej Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Powiecie Elbląskim przedstawili sprawozdanie z działań Biura Terenowego Warmińsko-Mazurskiej Izby Rolniczej w Elblągu od czerwca 2016 roku do czerwca 2017 roku.

Przekazując sprawozdanie, omówiono również tematy posiedzeń Rady Powiatowej Warmińsko Mazurskiej Izby Rolniczej, które dotyczyły:

- zmian wynikających z nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego,

- podsumowania Biura Powiatowego Warmińsko Mazurskiej Agencji Nieruchomości, Rolnych w Elblągu w sprawie przebiegu kampanii przyjmowania wniosków o płatności obszarowe, aktualnych działań agencji,

- „Kompleksowego zabezpieczenia przeciwpowodziowego Żuław”,

- założeń do nowego Prawa Wodnego,

- spraw związanych z nowymi ogniskami afrykańskiego pomoru świń i wystąpieniu wysoce zjadliwej grypy ptaków H5N8,

- zmian w przepisach dotyczących płatności bezpośrednich,

- aktualnych zmian w przepisach KRUS,

- uczestnictwa w szacowaniu: strat spowodowanych złymi warunkami atmosferycznymi, licznych szkód łowieckich oraz opiniowaniu propozycji podatków rolnych w poszczególnych gminach.

Podano również informację dotyczącą organizowanych przez W-MIR w Elblągu imprez, wyjazdów oraz fundowanych nagród w konkursach dożynkowych i dla wyróżniających się rolników.

Zarząd Powiatu w Elblągu oraz członkowie Komisji z uwagą i zainteresowaniem wysłuchali przedstawione zagadnienia następnie omówili najważniejsze kwestie.

Karina Socha
podinspektor, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa