Przejdź do treści.

Motto: „Do szczęścia człowiekowi potrzeba ogrodu i biblioteki” – Cyceron.

Od 8 maja, czyli od Dnia Bibliotekarza i Bibliotek, do 15 maja, czyli do Dnia Przynoszenia Komuś Kwiatów, obchodzony jest XXII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, któremu w tym roku przyświeca hasło przewodnie w brzmieniu: „Biblioteka. Lubię tu być”. Z tej okazji Biblioteka Elbląska im. C. Norwida przygotowała różnorodną gamę ciekawych i inspirujących wydarzeń, wychodząc z założenia, „że biblioteka to przede wszystkim miejsce spotkań, integracji i kreatywności”. My mieszkańcy DPS Tolkmicko nie mogliśmy pozostać obojętni wobec tak wspaniałej oferty i umówiliśmy się na wizytę w filii bibliotecznej LOKOMOTYWA mieszczącej się w Elblągu przy ul. Ogólnej 59. A tam, w ramach cyklu Twórcza Lokomotywa, czekały na nas dwie wspaniałe atrakcje – wystawa oraz warsztaty rękodzielnicze.

Najpierw obejrzeliśmy z zaciekawieniem wystawę obrazów pani Danuty Staniszewskiej zatytułowaną „Szepty Natury”. Prace małego i dużego formatu, malowane techniką olejną i akrylową, przeniosły nas w barwny, skrzący wieloma ciepłymi kolorami świat wyobrażony autorki, wypełniony pejzażami wiejskimi i miejskimi oraz wizerunkami ludzi i zwierząt: rozświetlonymi, jasnymi, kojącymi oczy i duszę, pełnymi spokoju i nostalgii. Pomiędzy tańcem żurawi a pstrym motylem odczytaliśmy credo malarki: „Malarstwo jest moją wielką pasją. Maluję amatorsko od wielu lat najpierw akrylowo, później przez wiele lat olejno, obecnie przeważnie akrylowo. W moim dorobku przeważają pejzaże, później kwiaty i martwe natury […] Technika jak i tematyka moich prac jest różnorodna. Jednak największą inspiracją dla mnie jest krajobraz, lasy oraz klimaty wiejskie. Od 2003 roku zaczęłam swoje prace prezentować na różnych wystawach zbiorowych i indywidualnych. Zdobyłam wile nagród i wyróżnień”.

Następnie usadowiliśmy się w nowoczesnej pracowni, gdzie dla uczestników warsztatów rękodzielniczych przygotowano dwa, zarzucone najróżniejszymi utensyliami i szpargałami, stoły, które za chwilę stały się miejscem kreatywnej pracy twórczej. Nie byliśmy przy tych stanowiskach sami – obok nas pojawiła się liczna reprezentacja czytelniczek z osiedla „Nad Jarem”. Łącznie piętnaście pań, pod kierownictwem przemiłej pani Moniki, przystąpiło z zapałem do realizacji wyznaczonego im zadania – miały przygotować, tj. zaprojektować, ozdobić i wyrychtować torby przeznaczone na książki.

Pracowaliśmy w skupieniu i z wielkim zapałem, trochę tylko przestraszeni wizerunkiem rozpędzonej lokomotywy, realistycznie wyobrażonej na jednej ze ścian i pędzącej na nas z wielką prędkością, a wcale nie tak „powoli – jak żółw – ociężale”, jak to w wierszu Juliana Tuwima zostało opisane. Jednak pomimo wszystkich przeszkód, tych wyobrażonych i rzeczywistych (ręce seniorów już nie tak sprawne), pojawiły się wkrótce wspaniałe torby na książki – ozdobione kwiatami, liśćmi, wstążkami, motylami oraz opisane hasłami wielbiącymi słowo pisane, ideę czytania i sławiącymi rolę bibliotek w naszym życiu.

Ten dzień, 13 maja, wcale nie okazał się pechowy, wprost przeciwnie – zapisał się w naszej pamięci z jak najlepszej strony. Poznaliśmy nowych ludzi, zawarliśmy ciekawe znajomości, pogawędziliśmy sobie swobodnie, spotkaliśmy się z wielką uprzejmością i gościnnością ze strony pań pracujących w elbląskiej bibliotece. Kto wie, czy niebawem nie spotkamy się ponownie, w każdym razie zaproszono nas na najbliższe wydarzenie – spotkanie z Magdaleną Witkiewicz, jedną z najpopularniejszych polskich autorek literatury obyczajowej (odbędzie się 5 czerwca 2025 roku, w czwartek, o godzinie 18:00, oczywiście w Filii bibliotecznej Nr 4 Lokomotywa w Elblągu).

A nasza wizyta została opisana i opublikowana na fanpage’u Lokomotywy, podajemy link:

https://www.facebook.com/profile.php?id=100082042788649

Ps. Nie bez powodu wspomnieliśmy o Dniu Przynoszenia Komuś Kwiatów – my takowe, czyli wiązankę żółtych tulipanów, przemiłym Paniom Bibliotekarkom przynieśliśmy. Bardzo serdecznie dziękujemy za okazane nam wielkie serce !

 

Dariusz Barton

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski