Przejdź do treści.

To już trzecie szkolenie klasy III LO o ukierunkowaniu obronnym w 9 BBKPanc pod opieką nauczycieli: Anety Wołosz i Bolesława Czechowskiego.

W poniedziałek po przyjeździe uczniowie zostali zakwaterowani w budynku koszarowym. Następnie odbyło się spotkanie w Sali Tradycji Brygady z Szefem Szkolenia ppłk Zbigniewem Gracą oraz kustoszem, który przybliżył kadetom historię Brygady. Tego samego dnia uczniowie uczestniczyli w treningu musztry zgodnie z planem szkolenia, a w godzinach popołudniowych – w treningu w hali sportowej. Tradycyjnie od pierwszego dnia wszyscy musieli przestrzegać regulaminu oraz porządku dnia. Każdy dzień rozpoczynał się pobudką o godz. 6.00 i zaprawą fizyczną o godz. 6.30 (trzy okrążenia wokół jednostki, ponad 3 km).

W kolejnych dniach kadeci brali udział w różnych szkoleniach i zawodach. We wtorek odbyło się strzelanie z karabinka pneumatycznego z trzech postaw: leżącej, klęczącej i stojącej. Zwyciężył Michał Strzelecki - 46 pkt. na 50 możliwych, II miejsce – Maja Mandryk - 44 pkt., III miejsce – Wojciech Tokarewicz - 43 pkt. Punkty nauczania to rzut granatami, składanie i rozkładanie Beryla oraz ładowanie magazynków. Po obiedzie czas na relaks - basen lub hala sportowa. Trzeciego dnia odbyły się drużynowe mistrzostwa klasy w biegu na orientację. Przed zawodami przeprowadzono instruktaż orientowania mapy, zwiedzano panzerverka nr 1 III Rzeszy. Jest to ciąg bunkrów niemieckich tzw. „Trójkąta Lidzbarskiego”. Wszystkie bunkry w tym rejonie są wysadzone zgodnie z dyrektywą Stalina w czasie II wojny światowej. Potem 6 Punktów Kontrolnych do zaliczenia. Zwyciężyła drużyna „SZMIGOLASY” pod dowództwem kadeta Alana Kirola, II miejsce zdobył zespół „MAJSTERKI” – dowódca kadet Michał Strzelecki, III miejsce -„EL DIABLOS” kadetki Angeliki Siczek, IV miejsce – zespół „DREAM TEAM” kadetki Mai Mandryk, a V - „LEŚNE SKRZATY” Oliwii Barszcz. Zawody zakończyły się marszem do Fromborka, zwiedzaniem pruskiego grodziska „BOGDANY”. Pod pomnikiem Kopernika odbyło się wręczenie dyplomów dla wszystkich drużyn. W drodze powrotnej do garnizonu w Braniewie kadeci zwiedzili cmentarz żołnierzy Armii Radzieckiej, na którym spoczywa około 31 tys. poległych w czasie II wojny światowej.

Czwartkowe zajęcia z SERE (podstawy poziomu A) to trudne ćwiczenia, które muszą przejść wszyscy żołnierze. S-survival, E-evasion, R-resistance, E-escape to praktyczne szkolenie z przetrwania, unikania, oporu i ucieczki lub ewakuacji z terenu przeciwnika albo w wypadku odłączenia się od macierzystego pododdziału. Zajęcia bardzo się podobały kadetom, bo nauczyli się rozpalać ognisko, maskować, budować szałas i zdobywać pożywienie itd. Kolejnym punktem zajęć była wizyta w Areszcie Śledczym w Braniewie, gdzie kadeci zapoznali się z warunkami przyjęcia do służby w Zakładzie Karnym oraz z pracą funkcjonariuszy Służby Więziennej. Po pełnym wrażeń szkoleniu – obiad i tradycyjnie basen lub hala sportowa. Na wieczornej odprawie, zgodnie z tradycją Wojska Polskiego, kadeci uczcili minutą ciszy pamięć polskiego żołnierza, który zginął na granicy polsko-białoruskiej.

W ostatnim dniu obozu szkoleniowego nastąpiło rozliczenie sprzętu kwaterunkowego i podziękowanie Dowódcy Brygady za gościnę i możliwość odbycia krótkiego, ale intensywnego szkolenia. Przez cały pobyt pogoda dopisywała, a wśród uczniów panowała przyjazna atmosfera. Na pewno nie był to stracony czas. Obóz był okazją do integracji klasy w czasie zajęć i poza nimi. Pobyt w Braniewie dał możliwość doskonalenia współdziałania w zespole oraz wspólnego funkcjonowania w warunkach innych niż w szkole. Kadeci poznali zasady służby wojskowej i pobytu w jednostce wojskowej oraz nauczyli się przestrzegać obowiązujących regulaminów. Wszyscy z niecierpliwością czekają na następny obóz, który odbędzie się we wrześniu przyszłego roku szkolnego.

Czołem żołnierze 9BBKPanc. Dziękujemy.

 

Uczniowie klasy III LO - ZSEiT Pasłęk przy współpracy wychowawcy klasy Anety Wołosz oraz nauczyciela szkolenia wojskowego - mjr rez. Bolesława Czechowskiego.

Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
Olsztyn Mazury
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
zwiazek powiatow polskich
150 lat Kanału Elbląskiego
kraina kanalu elblaskiego
Stowarzyszenie Łączy Nas Kanał Elbląski
ul. Saperów 14 A, 82-300 Elbląg tel. 55/ 239-49-00, 239-49-09
sekretariat@powiat.elblag.pl

NIP Starostwa Powiatowego w Elblągu: 578-25-24-428
REGON: 170753615
NIP Powiatu Elbląskiego: 578-30-55-579
REGON: 170747690
Copyright © 2015 Powiat Elbląski