Dnia 21 maja 2024 roku uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej przy DPS „Krokus” we Władysławowie oraz uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy w Przezmarku mieli zaszczyt gościć Pana Lecha Słodownika, wybitnego przewodnika historycznego, badacza, tłumacza oraz autora wielu publikacji, który przeprowadził niezwykle interesującą prelekcję na temat dziejów Przezmarka i Elbląga.

Gość rozpoczął spotkanie od przybliżenia historii Przezmarka. Zapoznał zebranych z najstarszymi dziejami tej urokliwej miejscowości. Bardzo interesująco przedstawił informację o pierwszych osadnikach. Podkreślił strategiczne znaczenie Przezmarka w średniowieczu oraz jego rolę w historii regionu. Ciekawostki oraz bardzo wyjątkowy klimat spotkania sprawił, że słuchacze z zapartym tchem słuchali opowieści przewodnika. Szczególną uwagę zwróciły slajdy poświęcone dziejom Elbląga. Mniej znane fakty i żywa opowieść badacza spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.

Prelekcja zakończyła się pytaniami, które zadawali podopieczni. Historyk chętnie udzielał odpowiedzi i dzielił się swoją wiedzą. Bardzo miła i radosna atmosfera sprzyjała nawiązaniu bardzo dobrego kontaktu Pana Lecha Słodownika z publicznością.

Na podkreślenie zasługuje fakt, że wizyta uznanego autora wielu publikacji o naszym regionie, to kolejny krok prowadzony do integracji naszych podopiecznych ze środowiskiem. Historia i kultura odgrywają istotną rolę w procesie leczenia, a także wspierają zdrowie psychiczne i emocjonalne uczestników, a to pomaga im w większym zrozumieniu i akceptacji siebie oraz swojego otoczenia.

Spotkanie na długo pozostanie w pamięci uczestników i będzie stanowić cenny element ich edukacji i terapeutycznej podróży.

Serdecznie dziękujemy Panu Lechowi Słodownikowi za cudowne spotkanie i bardzo interesującą lekcję historii.

Źródło:

Izabela Cebula- Kierownik WTZ