W dniach 4-11 maja br. Powiat Elbląski miał zaszczyt gościć grupę turystów z Niemiec, którzy w ramach współpracy partnerskiej odwiedzili kilka istotnych z punktu widzenia ich historii i zainteresowań miejscowości i wsi. Dla większości z nich nie była to pierwsza podróż w te rejony, to tym bardziej mogli podzielić się obserwacjami i spostrzeżeniami na temat rozwoju powiatu elbląskiego.

Pierwszego dnia pobytu odwiedzili wsie: Rejsyty, Dymnik, Jankowo, Stare Dolno i Powodowo. Poniedziałek, 6 maja rozpoczęli od wizyty w Starostwie Powiatowym w Elblągu, gdzie pan Maciej Romanowski Starosta Elbląski opowiedział o specyfice pracy urzędu, podsumował działalność Powiatu Elbląskiego w ostatnich latach oraz przekazał zamierzenia i inwestycje, zaplanowane na kolejne lata. W następnej kolejności wycieczka udała się do kościoła i pałacu w Kwitajnach, do pałacu w Drulitach. Na koniec dnia autokar przejechał przez wieś nazwaną kiedyś Kalthof, dziś Rydzówka. W kolejnych dniach grupa zwiedziła Młynary, Słobity, pałac w Gładyszach, kościół w Morągu, zamek, muzeum i salę rycerską w Pasłęku. Uczestniczyli w uroczystej mszy św. odprawionej w intencji pana B. Hinza, P. Troszyńskiego, St. Paździora w kościele św. Bartłomieja w Pasłęku. Razem ze Starostą Elbląskim mieli możliwość zwiedzenia Szpitala Powiatowego Sp. z o.o. w Pasłęku, gdzie Prezes Szpitala opowiedziała o działalności i funkcjonowaniu placówki na co dzień. Turyści odwiedzili także przekop na Mierzei Wiślanej oraz Krynicę Morską. 9 maja w Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności zwiedzili dawny obóz koncentracyjny w Sztutowie. Kolejnym punktem wizyty była Archikatedra we Fromborku. Ostatni dzień przed wyjazdem delegacja spędziła w Gdańsku.

Odwiedzając te różne miejsca, goście mieli okazję poznać lokalną kulturę, tradycje i historię regionu. Byli pod wrażeniem gościnności mieszkańców i piękna okolicznej przyrody. Wizytę uznano za interesującą i inspirującą.

fot. K. Kosobudzki/M. Federewicz

Magdalena Federewicz