Zdjęcie numer 1 w artykule: Kolektory słoneczne powstaną w powiecie elbląskimZdjęcie numer 2 w artykule: Kolektory słoneczne powstaną w powiecie elbląskimZdjęcie numer 3 w artykule: Kolektory słoneczne powstaną w powiecie elbląskim

Do końca września 2011 r. w sześciu obiektach użyteczności publicznej powiatu elbląskiego zainstalowane zostaną kolektory słoneczne, dzięki którym możliwe będzie tanie i proekologiczne pozyskiwanie ciepłej wody użytkowej.

Całkowita wartość projektu finansowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury 2007-2013 wynosi prawie 2,8 mln zł, z czego wysokość kwoty dofinansowania wyniesie 80%, czyli prawie 2,23 mln zł. Projektem zostały objęte domy pomocy społecznej w Tolkmicku, Rangórach i Władysławowie, Zakład Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim, Młodzieżowy Ośrodek Wychowawczy w Kamionku Wielkim i internat przy Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku.

Zastosowanie tzw. „solarów” pozwoli ograniczyć emisję szkodliwych dla środowiska gazów i pyłów o połowę w stosunku do aktualnych wielkości. Zakłada się, że instalacje słoneczne pokryją ponad 50% zapotrzebowania obiektów na ciepłą wodę użytkową. W zależności od warunków pogodowych szacuje się, że roczne oszczędności na stosowanych dotąd paliwach olej, węgiel, drewno) wyniosą od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Zdjęcie numer 4 w artykule: Kolektory słoneczne powstaną w powiecie elbląskimZdjęcie numer 5 w artykule: Kolektory słoneczne powstaną w powiecie elbląskim