UM 1Procent banner300x600

Wspieram region - to akcja społeczna na rzecz ogółu organizacji pożytku publicznego z Warmii i Mazur.

Od 2010 roku samorząd województwa warmińsko-mazurskiego realizuje akcję społeczną, której celem jest promowanie i zachęcanie, w szczególności mieszkańców województwa warmińsko-mazurskiego, do przekazania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych organizacjom pożytku publicznego z Warmii i Mazur. - i mimo tylu lat pracy potrzeba propagowania idei nadal jest aktualna.

Od 2017 roku do włączenia się w akcję zapraszane zostały znane i lubiane osoby, które związane są z naszym regionem i zgodziły się zostać Honorowymi Ambasadorami akcji. Wśród tych osób znaleźli się Iwona Pavlović, Andrzej Matracki i Paweł Matracki, Henryka Bochniarz, Krzysztof Hołowczyc, Norbi, zespół Enej oraz drużyna siatkarzy z Olsztyna Indykpol-AZS z kapitanem Pawłem Woickim. W 2018 roku do grona Honorowych Ambasadorów - wspaniałych i bezinteresownych ludzi - dołączyli Wojciech Malajkat, Paweł Burczyk i Krzysztof Bubik. - bardzo Wam dziękujemy, że jesteście z nami.

W województwie warmińsko-mazurskim prawo do otrzymania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych ma ponad 320 organizacji pożytku publicznego. Z danych pozyskanych z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie wynika, że w 2018 roku mieszkańcy Warmii i Mazur przekazali organizacjom pożytku publicznego ponad 19,9 mln zł, z czego ponad 4,7 mln zł (wzrost o ponad 200 tys. zł w stosunku do roku poprzedniego) trafiło do organizacji z naszego regionu, ale nadal sporo bo ponad 6 mln zł - to kwota stanowiąca wartość 1% należnego podatku dochodowego od osób fizycznych wynikająca z zeznań, w których podatnicy nie zadeklarowali chęci przekazania 1% podatku organizacjom a jest to zatem wartość, która potencjalnie mogłaby jeszcze wpłynąć do organizacji pożytku publicznego, w tym organizacji z naszego regionu. - dlatego musimy o nie zabiegać.

Przypomnijmy – 1% można przekazać organizacjom, które prowadzą działalność pożytku publicznego na rzecz ogółu społeczności lub określonej grupy podmiotów – pod warunkiem, że grupa ta jest wyodrębniona ze względu na szczególnie trudną sytuację życiową lub materialną w stosunku do społeczeństwa.

Organizacje podlegają szczególnemu nadzorowi Narodowego Instytutu Wolności, któremu składają merytoryczne i finansowe sprawozdania. W dokumentach tych organizacje przekazują informacje, na jaki cel zostały przeznaczone środki pozyskane z 1%.

Więcej informacji na stronie www.wspieramregion.pl