1 grudnia klasa I LO o nachyleniu obronnym z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku odbyła wycieczkę do Gdyni.

W porcie młodzież zwiedziła rakietowy okręt wojenny ORP „GROM”, nowoczesny okręt wojenny ORP „PUŁASKI” i kuter rakietowy RP „KASZUB”. Kadeci zapoznali się z uzbrojeniem i możliwościami bojowymi zwiedzanych jednostek. Zwiedzili oni także mostek kapitański, zobaczyli „koje marynarskie” i mesę.

W Akademii Marynarki Wojennej młodzież dowiedziała się, jak przygotowywani są kandydaci do służby na okrętach wojennych RP. Niezapomnianych wrażeń dostarczył uczniom system treningowy „ŚNIEŻNIK”. Cała klasa strzelała z autentycznej broni (kbk AK) wirtualną amunicją do wirtualnych celów. To było „prawdziwe” pole bitwy.

Wizyta w sali wykładowej meteorologii i zwiedzanie okrętu podwodnego typu kobben „JASTRZĄB”, który stoi na lądzie i służy jako trenażer dopełniły program wycieczki.

Pobyt w Gdyni spotkał się z dużym zainteresowaniem młodzieży, spośród której niektórzy w przyszłości chcieliby podjąć studia w Akademii Marynarki Wojennej.

mjr Bolesław Czechowski