15 czerwca 2016 r. w Zespole Szkół w Pasłęku odbyło się spotkanie pokoleń. Panie z Uniwersytetu III wieku w Pasłęku zorganizowały w salach Technikum hotelarskiego zajęcia z savoir vivre'u dla uczniów klasy I z Gimnazjum nr 1 w Pasłęku. W zajęciach wzięli także udział ich starsi koledzy z klasy II Technikum hotelarskiego.

Savoir-vivre to określenie pochodzące z języka francuskiego i określa "znajomość życia" - ogładę i znajomość obowiązujących zwyczajów i form towarzyskich i reguł grzeczności obowiązujących w danej grupie.

Program pierwszych zajęć obejmował szczególnie ważne w życiu młodych ludzi zasady dobrego zachowania w odpowiednich sytuacjach. Na początek młodzież poznała zasady powitania, wręczania prezentów i kwiatów, składania życzeń. Zasady pierwszeństwa przy wchodzeniu do pomieszczeń i środków transportu.

Dodatkowo uczestnicy mogli poznać i samodzielnie wykonać kilka potrzebnych w codziennym życiu czynności gastronomicznych. Młodzież mogła wykonać elementy dekoracji potraw, podzielić i podać prawidłowo ciasto i tort, przygotować do konsumpcji grejpfruta.

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz prawidłowego zachowania się przy stole. Młodzież poznała zasady podawania potraw i napojów i "mowę sztućców" na talerzu.

Zajęcia prowadziła nauczycielka przedmiotów zawodowych w Zespole Szkół w Pasłęku. Drugie zajęcia odbędą się 22 czerwca i na pewno będą nie mniej ciekawe. Zapraszamy w imieniu organizatorów.

Katarzyna Panimasz