Realizacja międzynarodowego projektu Erasmus+ Career In Art rozpoczęła się wizytą roboczą przedstawicieli wszystkich partnerów biorących udział w projekcie w Liceum Plastycznym, w październiku 2014 roku. Od tego czasu uczniowie i nauczyciele zwiedzili już kolejne kraje m.in. Belgię i Rumunię.

W dniach 10-15 kwietnia 2016 r. gościliśmy w słowackiej Średniej szkole artystycznej im. Ladislava Bielika w Levicach. Dni były wypełnione zajęciami i warsztatami dla uczniów oraz bogatym programem zwiedzania kraju. Zwiedzaliśmy ruiny zamku i muzeum w Levicach – obejrzeliśmy wystawy dotyczące historii i kultury regionu, wystawę zbiorów lalek oraz wystawę dotyczącą fotografa Ladislava Bielika (słynny fotograf dokumentujący wydarzenia sportowe oraz wydarzenia z sierpnia 1968 z Czechosłowacji, za które otrzymał liczne nagrody).

Piękna pogoda towarzyszyła nam w wycieczce do Bańskiej Szczawnicy – miasta leżącego w środku Gór Szczawnickich, które ze względu na niezaprzeczalne wartości i piękno wpisane jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Nie ominęliśmy wspinaczki, aby obejrzeć 23 obiekty barokowej Kalwarii. Sporo czasu przeznaczyliśmy na oglądanie unikalnych zbiorów muzeum w Starym Zamku. Po tak intensywnym programie, smaczne regionalne, słowackie haluszki i strapaczki smakowały wybornie.

Kolejnego dnia swoje piękno zaprezentowała nam stolica Słowackiej Republiki – Bratysława, nazywana „Klejnotem Dunaju”. W Zamku Bratysławskim otrzymaliśmy solidną dawkę historii kraju i miasta, które przez kilkaset lat było stolicą ówczesnych Węgier. Leniwe popołudnie spędziliśmy na spacerach po urokliwych, wąskich uliczkach Starego miasta.

To nie koniec atrakcji.

Wisienką na torcie tego dnia były godziny spędzone w najmłodszym w Europie muzeum sztuki współczesnej: Danubiana Meulensteen Art Museum. Niesamowite miejsce 15 km od centrum Bratysławy, na skraju półwyspu, w środku potężnego Dunaju. Imponująca architektura muzeum w połączeniu z niesamowitym położeniem na granicy trzech państw sąsiednich, Słowacji, Austrii i Węgier stanowi niepowtarzalne miejsce do wystawy dzieł sztuki współczesnej. Park o powierzchni 8000 m2 daje możliwość prezentacji prac rzeźby. Tam trzeba być!

Wizytę w gościnnych Levicach zakończyła wystawa prac uczniów wykonanych podczas zajęć warsztatowych z projektowania logo 3D, grafiki (sucha igła), fotografii reklamowej i artystycznej oraz filcowania.

Był to doskonały tydzień, pełen wrażeń i doświadczeń, po którym pozostanie mnóstwo pięknych wspomnień i nowych przyjaźni.

Krystyna Brinkiewicz