Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku uczestniczyli w największych w północnej Polsce targach edukacyjnych, które corocznie odbywają się na Uniwersytecie Gdańskim. Maturzyści mieli okazję zapoznania się z ofertą kilkudziesięciu prestiżowych uczelni z kraju i z zagranicy. Obejrzeli budynki i sale wykładowe uczelni, a uczniowie liceum o nachyleniu pedagogicznym wzięli udział w wykładach otwartych prowadzonych przez znane osobistości świata biznesu, nauki i telewizji, które z pasją opowiadały o swojej drodze zawodowej do sukcesu.

Młodzież przysłuchiwała się wystąpieniu Macieja Orłosia, dziennikarza i prezentera telewizyjnego, który w młodości swoją przyszłość wiązał z aktorstwem, skończył studia aktorskie, ale życie napisało mu inny scenariusz. Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i profesor uniwersytetu Jerzy Limon również nie miał prostej i oczywistej drogi do sukcesu. Szkołę średnią, nie bez trudu, skończył z rocznym opóźnieniem, by później przez dwa lata starać się o przyjęcie na studia – na filologię angielską. Udowadnia on tym samym, że nie tylko prymusi robią karierę, ale ci, którzy mają pasję. Drogą pasji i zamiłowania podąża młody podróżnik i fotograf Tomasz Michniewicz, który inspiruje wielu młodych ludzi do działania i doświadczania życia. Autor trzech książek o podróżowaniu próbował przekonać słuchaczy, że tak jak wielu z nich, on również nie miał sprecyzowanych planów na przyszłość, kiedy kończył szkołę średnią i starał się przekazać kilka wskazówek, których on nie otrzymał w tamtym okresie, a które na pewno ułatwiłyby mu start w dorosłe, zawodowe życie.

Wykłady były inspirujące i miejmy nadzieję dodające otuchy przyszłym abiturientom.

Aneta Wołosz

Zdjęcie numer 1 galerii dla artykułu: Targi Akademia 2015