W sobotę 27 kwietnia 2024 roku do sanktuarium św. Wojciecha w Świętym Gaju, przybyli liczni pielgrzymi m.in. z Elbląga, Malborka, Sztumu, Pasłęka Dzierzgonia i Małdyt. Większość z nich zdążała do miejsca męczeńskiej śmierci patrona Polski i diecezji elbląskiej w pielgrzymkach pieszych, a także rowerowych, autokarowych oraz indywidualnie. Mszy św. koncelebrowanej przy ołtarzu polowym przewodniczył biskup elbląski Jacek Jezierski. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele samorządu Pan Maciej Romanowski - starosta elbląski, który objął uroczystość honorowym patronatem i Pan Zbigniew Lichuszewski - wójt gminy Rychliki. Obecni byli przedstawiciele służb mundurowych, harcerze, a także delegaci Konfederacji Orderu Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Oprawę muzyczną procesji z relikwiami św. Wojciecha oraz Mszy św. zapewniła orkiestra dęta z Zielonki Pasłęckiej.
Święty Gaj to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie elbląskim i diecezji elbląskiej. Nieopodal wsi znajdują się pozostałości dawnego pruskiego grodziska Cholin, gdzie według historyków miał przybyć św. Wojciech. Badania historyków, archeologów i geografów wskazują, że to właśnie w Świętym Gaju lub też w jego okolicy, w dniu 23 kwietnia 997 roku, pierwszy ewangelizator plemion pruskich poniósł śmierć męczeńską.

Info: ks. mgr lic. Piotr Łatacz